meme estetiği sonrası iz

Meme Estetiğinde İzlerin Durumu

Son yıllarda tüm dünyada en çok tercih edilen estetik ameliyatlardan biri olan meme estetiği; bilindiği üzere uygulama alanında birtakım kesiler açılarak gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında oluşacak yara izleri ise hemen hemen ameliyata başvuracak olan herkesi düşündürmektedir. Meme estetiği sonrasında iz kalır mı? Hangi durumlarda iz kalır? konularına değinmeden önce meme estetiği uygulamaları nasıl yapılıyor açıklamak gerekir. 

Meme Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır

Meme estetiği ameliyatlarının başlıcaları; meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme ve herhangi bir nedenle meme dokusunun tamamının ya da bir bölümünün alındığı durumlarda meme dokusunun yeniden oluşturulması işlemi olan meme rekonstrüksiyonudur. Bu uygulamalar için alanında uzman cerrahlara başvurulmalı ve ameliyat sonrası iyileşme sürecine maksimum oranda özen gösterilmelidir. 

Meme estetiği ameliyatları öncesinde ayrıntılı bir ameliyat planlaması süreci yaşanmaktadır. Bu süreç, hastanın alanında tecrübeli ve donanımlı bir doktora başvurması ile başlamaktadır. 

Meme büyütme ameliyatı sırasında meme ucundan ya da meme altından açılan kesiler ile meme cilt altı dokusunda planlanan bölgeye protez yerleştirilmektedir. Protez yerleştirme işlemi tamalandıktan sorna dikiş uygulaması gerçekleştirilmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile eriyen dikişler uygulanmaya başlanmıştır. Meme estetiğine başvururken ameliyart planlaması sürecinde izler ile ilgili bilgiler mutlaka doktordan da edinilmelidir. 

Kesinin hangi bölgeden açılacağı, cilt yapısının dikiş izlerini gösterip göstermeyeceği, ne kadar zaman sonra ameliyat izlerinin tamamen geçeceği gibi bilgiler doktor muayenesi sonrasında öngörülmektedir. 

Meme estetiği öncesinde uygulanacak adımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  •  Genel sağlık muayenesi
  •  Meme muayenesi
  •  Radyolojik incelemeler (mamografi, ultrasonografi)
  • Uygulanacak işleme göre planlama yapılması 
  • Meme büyütme için proteze karar verme
  • Dikiş izlerinin nerede olacağının planlanması  

Önceki yıllarda her cerrahi operasyon sonrasında olduğu gibi estetik ameliyatlar sonrasında da belirgin dikiş izleri kalmaktaydı. Ancak günümüzde bilimsel çalışmaların zenginleşmesi ve uygulama alanında değerlendirilmesinin yanı sıra teknolojik alandaki gelişmelerin tıp, dahası estetik cerrahi alanına yansıması sornasında özellikle meme estetiği ameliyatları sonrasında minimal düzeyde iz kalması ve bu izin de yıllar içerisinde görünmeyecek hale gelmesi sağlanmaktadır. 

Dual Plane ile 3 Santimetrelik İz

Son yıllarda geliştirilmiş bir dikiş uygulması tekniği olan Dual Plane ile meme alt bölgesinde uygulanan dikiş sayesinde dekolte ya da bikini giymekte herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...