Botoks

Botoks

Botoks; tıp literatüründe botulinium toksin olarak tanımlanan bir tür maddedir. Söz konusu maddenin uygulama alanına enjekte edilmesi disiplinine dayanmaktadır. Botoks tedavisinin etki süresi herkeste değişebilmekle birlikte 4 ila 6 ay kadar devam edebilmektedir. Etki süresini belirleyici faktörler ise kişinin yaşı ve uygulama alanının durumudur. Botoks uygulamasına hamilelik dönemi haricinde yetişkinlerin tamamı başvurabilmektedir.

Uygulama süresi oldukça kısa olan Botoks işleminin kullanım amaçları aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  •  Terlemeyi önleme
  •  Alın bölgesinde yatay kırışıklıkların giderilmesi
  •  Boyun bölgesindeki çizgilerin giderilmesi
  •  Dudak kenarlarındaki çizgilerin giderilmesi (Smoker Line)
  •  İki kaş arasındaki dikey çizgilerin giderilmesinde

Botoks işlemi yaklaşık 15 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında kişi günlük yaşamına dönebilmekte ve herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Bu nedenle de herhangi bir ilaç kullanmasına gerek bulunmamaktadır. Bu denli kısa sürede konforlu bir şekilde gerçekleştirilmesi sebebi ile botoks işlemi halk arasında öğle arası estetiği olarak da tanımlanmaktadır.

Botoks Sonrasında Bunlara Dikkat!

Botoks uygulaması sonrasında gerek işlemin kalıcı olması gerekse de gelişebilecek komplikasyonların önüne geçilebilmesi adına dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  •  Uygulama sonrasında aynı gün ağır sporlar uygulanmamalıdır.
  •  3 gün boyunda havuz, sauna gibi ortamlarda bulunulmamalıdır.
  •  İşlemin gerçekleştirildiği gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli; yüz üstü yatılmamalıdır.

Botoks uygulamasının etkisi yaklaşık 5 ila 7 gün arasında tam anlamı ile gözle görülebilmektedir.

Yüz Estetiğinde Botoks

Yüz bölgesi gün içerisinde gerek güneş ışınlarına gerekse de kirli havaya maruz kalması sebebi ile vücudun diğer bölgelerine oranla çok daha hızlı deforme olmaktadır. Aynı zamanda yanlış kozmetik ürünlerin kullanılması, periyodik cilt bakımlarının ertelenmesi gibi faktörler de cildin çabuk yaşlanmasına neden olmaktadır. Yüzdeki sarkmalar ve kırışıklıklar kişiyi olduğundan daha yaşlı ve mutsuz göstermektedir. Bu nedenle son yıllarda özellikle kadınların pek çoğu botoks uygulamasını tercih etmektedir.

Yüz estetiğinde cerrahi işlemlerden önce ameliyatsız yöntemler tercih edilmektedir. Bunun nedeni deformasyon oranı ve yaş faktörüdür. Botoks en sık tercih edilen yüz estetiği uygulamaları arasındadır.

Botoks İçin Hangi Doktora Başvurulmalıdır?

Botoks işlemi her ne kadar enjeksiyon disiplinine dayalı bir uygulama olsa da birtakım risk faktörleri barındırmaktadır. Bu nedenle mutlaka alanında tecrübeli estetik uzmanlarına başvurulması gerekmektedir. Böylece hem risk faktörlerinin önüne geçilebilmekte hem de işlemin çok daha etkili ve uzun süre kullanılması sağlanmaktadır.

Botoksun Sizin İçin Doğru Çözüm Olup Olmadığını Öğrenin

Botoks uygulaması öncesinde başvuran kişinin mutlaka ayrıntılı bir muayene süreci yaşaması gerekmektedir. Uygulama alanı için Botoks işleminin en nitelikli yöntem olduğuna karar verilmesi ile birlikte aynı zamanda kişinin cilt tipinin de uygun olması gerekmektedir.

Alanında tecrübeli uzmanların gerçekleştirdiği Botoks işlemlerinin kişi 10 yaş daha genç gösterebilme özelliği bulunmaktadır.

Botoks Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Botoks uygulaması oldukça güvenilir bir işlemdir. Bu nedenle günümüzde pek çok kişi bu uygulamaya başvurabilmektedir. Ancak her işlemde olduğu gibi Botoks uygulamasında da çeşitli ücretlendirmeler söz konusu olabilmektedir. Bunun nedeni ise; uygulayıcı doktorun tecrübesi ve uygulama alanıdır. Aynı zamanda aynı operasyon sürecinde birden fazla bölgeye botoks işlemi uygulanabilmektedir.

Botoks işlemine başvururken Sağlık Bakanlığınca onaylanan botoks ürünlerinin kullanılacağından emin olmak gerekmektedir. Aynı zamanda doktorunuz ile uygulama öncesinde tüm uygulama alanlarının planlanması konusunda ortak paydada buluşulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...