meme asimetrisi

Meme Asimetrisi

Meme asimetrisi, her iki memenin de orantısız gelişimi olarak görülen çok yaygın bir durumdur. Eğer belirgin bir fark yoksa, kişi bunu kabul edecek ve bu şekilde yaşayacaktır; bununla birlikte, aşırı farklılıkları olan insanlar için ameliyat önemlidir. Bir insanın iki göğsü deformasyonlar sonucunda kimi zaman aynı boyutta olmaz. Hemen hemen her kadının iki memesi arasında küçük farklılıklar vardır ve doğal olarak kabul edilmeleri gerekir. Ancak, bazı kadınlar için bu fark çok önemli olabilir. Estetik cerrahide meme asimetrisini tedavi etmenin birçok yolu vardır.

Meme Asimetrisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

İlk değerlendirme sırasında beklentilerinize göre yapılması gerekenler tartışılacak ve işlemlerin detayları planlanacaktır. Meme bezi asimetrik olan hastalar, memeyi küçültmek, dikleştirmek veya büyütmek için kombine prosedürler tercih edebilir. Örneğin, meme protez ile büyütülebilir ve diğeri küçültülebilir. İşlem genel veya lokal anestezi altında (uyku veya bölgesel anestezi) yapılabilir. Süt kanalları operasyon sırasında korunur. 

İşlem sonrasında kişi normal yaşama dönebilir, hekim uygun gördüğünde aynı gün taburcu olabilir. evde birkaç gün dinlendikten sonra günlük yaşamına devam edebilmektedir. Ameliyattan iki sonra duş alınabilmektedir. Uygulama sonrasında ameliyat izleri zaman içerisinde fark edilemeyecek şekilde geçmektedir. Öyle ki ameliyat sonrasında pek çok hasta iki meme arasındaki asimetrinin düzelmesi sayesinde ameliyat izlerinin önemsiz olduğunu düşünmektedir. 

Çoğu meme deformasyonu küçük müdahalelerle düzeltilebilir şekildedir. Bir insanın iki göğsü aynı boyutta ve büyüklükte değilse operasyon elzemdir denebilir. Herkes için doğal olarak yapılabilecek bir operasyondur. Ameliyat sonrası meme büyüklükleri arasındaki fark kapanır. Bu nedenle, sosyal ve cinsel yaşam üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Diğer meme ameliyatları için aynı prosedür her iki tarafa da uygulanır. Amaç, farklılığı ortadan kaldırırken, kişinin vücudu ve postürüne uygun güzel bir göğüs oluşturmaktır. Örneğin, her iki meme de küçükse, farklı boyutlarda silikon ile denge sağlanır. 

Her iki meme de büyükse, uygunluk azalır, birine daha büyük bir azalma uygulanır. Bu estetik cerrahın yaklaşımı ne kadar büyük meme almak istediğinize ve silikon kabul edip etmediğinize bağlıdır. Prosedürün iki amacı vardır: asimetri ve göğüs büyütme oranlarının azaltılması. Planlama genellikle matematiksel ölçümlerle başlar. Bir kişi iddialı görünmek istiyorsa, başarı artar. İşlem başlamadan önce, aynaya karşı düzenlenen provalardan sonra istenen sonuç geri yüklenir ve plan hazırdır. İki meme ölçüsü farklı olduğu için bu, ayrıntılı çalışma gerektirir. Bu nedenle alanında tecrübeli cerrahların tercih edilmesi ameliyatın başarısı açısından büyük önem taşımaktadır. 

İki memenin bir milimetreye eşit olmayacağı konusunda küçük bir fark olacağı açıklığa kavuşturulmalıdır. Bu işlemler göğüsteki süt kanallarını koruyarak yapılır. Meme asimetrisi estetiği sonrası süt veren birçok kadın vardır. Bazı kadınlar ameliyat olmasa bile süt veremezler. Bu önceden tespit edilebilen bir durum değildir. Süt veren tüm kadınlar, emzirme sonrası memenin değiştiğini bilir. Bu aynı zamanda ameliyat olmuş kadınlar için de geçerlidir. Emzirmeden sonra, eğer bu değişiklikler uygun değilse, düzeltilebilir. Bu ikinci düzeltmeler çoğu insan için küçük müdahalelerdir.

Meme Asimetrisinin Estetiği

Meme asimetrisi olan memelerden biri az gelişmiş veya küçük, diğeri normal, sarkık veya büyük olabilir. Bu gibi durumlarda, küçük göğüsler büyütülür, prosedüre uygulanan meme sarkmasını azaltmak ve mümkün olduğu ölçüde her iki memenin simetrisine ulaşmak için göğüsler büyür. Sonuç olarak, kusursuz bir simetri elde etmek imkansız olsa da, amaç mümkün olduğunca çok sayıda benzer göğüs elde etmektir. Bu nedenle hastayı iyi anlamak ve olası sonuçları hastayla paylaşmak önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...