doğum yırtığı

Doğum Yırtığı

Doğum yırtığı ilk doğumda normal yoldan yapılan doğum sırasında kadında vajinanın yeterince genişleyememesi nedeniyle kendiliğinden yırtılması, doğumu yaptıran hekim veya ebenin bilerek buraya kontrollü bir kesik yapması sonucu oluşur. Yırtığın oluşmaması ve bebeğin başı kolay çıkabilmesi için ilk doğumda yapılan bu kesiğe epizyotomi denilir.

Bazen bu yırtılma çok şiddetli olabilir ve anüse, bağırsağa kadar gidebilir. Böyle durumlarda çok daha ciddi cerrahi girişimler gerekebilir.

Doğumda oluşan veya hekim tarafından yapılan bu kesik düzgün ve katları karşılıklı olarak özenle tamir edilmelidir. Bunun yapılmadığı hastalarda, vajinada şekil bozukluğu, estetik deformasyon, dikişlerin açılmasıyla gevşeme, bollaşma oluşur.

İşte burumlarda vajina daraltması ve vajina estetiği, toparlama ile yani cinsel estetik ameliyatları düzeltilir.

Doğum Yırtığında Cerrahi Tedavi

Oldukça kolay ağrısız gerekirse lokal anestezi ile yapılabilen ameliyatlardır. Ameliyat sonrası ciddi ağrı oluşmaz. Yırtık olan kısımlar onarılır. Genişlemiş olan dikişler tekrar düzeltilir. Vajina girişi daraltılır ve kaslar sıkılaştırılarak cinsel ilişki sırasında hissedilen bolluk giderilmiş olur.

Bu sırada sarkmış olan iç dudaklarda onarılabilir. Boşalmış olan dış dudaklar doku enjeksiyonları ile yeniden dolgunlaştırılabilir.

Doğum Yırtığının Lazer ile Tedavisi

Gevşemiş dokuları sıkılaştırmak için kullanılır. Gerekli cerrahi düzenlemeler yapıldıkta sonra lazer ile sıkılığını kaybetmiş dokuları yeniden gençleştirmek mümkündür. Ameliyat sonrası 6-8 hafta kadar cinsel ilişki yasaktır. Aksi durumlar yeniden açılmaya ve deformasyona neden olur. Bu nedenle cinsel perhiz katı olarak uygulanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...