Cinsiyet Değişikliği

Cinsiyet Değişikliği

Cinsiyet Değişikliği Nedir?

Günümüzde özellikle çocuk ve ergen bireylerin cinsel kimlik gelişimleri ve bu konudaki bozukluklar araştırılmakta ve çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalar sonucunda transseksüalite kavramı ortaya çıkmıştır. Bu kavram kişinin anatomik cinsiyetini reddetme anlamına gelmektedir. Transseksüel kişiler genellikle karşı cinste bulunan vajina ya da penis gibi genital organlara sahip olmakla birlikte ses kalınlaşması, tüylenme gibi durumları da yaşamak istemektedir.

Teknolojinin gelişmesi, bilimsel çalışmaların artış göstermesi ile cinsiyet değişikliği ameliyatları uygulanabilmektedir. Bu ameliyatlar günümüzde transseksüel bireyler ile cinsel kimlik disfori sendromu yaşayan kişilere uygulanabilmektedir. Cinsiyet değişikliği kadından erkeğe ve erkekten kadına olarak iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. Ameliyat öncesi değerlendirme ise bu ameliyatın sonuçlarına büyük etki etmektedir.

Cinsiyet Değişikliği Neden İstenir?

Yaşantı ve hissiyata göre hormon kontrolleri farklı olabilir. Yapılan hormon kontrollerinde her şey normal görünse bile bazı durumlarda kişinin hissettiği farklı olabiliyor. Günümüzde birçok kişi aile ve çevre baskısı nedeni ile bu duyguyu bastırarak evleniyor ve çocuk sahibi oluyor. Fakat içinde olan duygularına hiçbir zaman engel olamayacağı için belirli dönemlerde kaçamaklar yapmak zorunda kalabiliyor. Günümüzde doğduğu cinsiyeti insan neden değiştirmek ister diye yapılan araştırmalarda bunda sosyal çevrenin etkisinden tutunda hissettiği ve zevk duyguların kadar pek çok etkenin neden olduğunu görüyoruz.

Cinsiyet Değişikliğinde Uzman Seçimi

Cinsiyet değiştirmeye karar verdikten sonra gerekli yasal presedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bunları başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra iş uzman seçimine geliyor. Uzman seçimi ile siz de cinsiyet değiştirmek istediğinizde en küçük problem yaşamadan başarılı bir şekilde bu değişimi tamamlayabilirsiniz. İleri teknolojik ekipmanlar ve teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen bu uygulamalarla sizde cinsiyet değiştirme ameliyatı olabilirsiniz. Cinsiyet değiştirme ameliyatı ile sizde içten gelen kimliğinizi değiştirebilirsiniz.

Ülkemizde giderek yaygınlaşan bu uygulamadan sizden yararlanmak isterseniz, deneyimli cerrah ve uzmanlardan bilgi alabilirsiniz.

Cinsiyet Değişikliği Süreci Nasıl Belirlenir?

Cinsiyet değişikliği konusunda özellikle son yıllarda pek çok haber gündemde yerini almaya devam ediyor. Toplum olarak farklı fikirlere konu alan bu değişiklik bazı kesimler tarafından tepki ile karşılansa da cinsiyet değişikliğinin tıbbi boyutunu da gözden kaçırmamak gerekiyor. Ancak cinsiyet değişikliği karar verdikten sonra hemen olabilecek bir şey değil. Bunun için belli süreçlerden geçerek onay almak gerekiyor. Özellikle resmi bir süreç başlatmak içinse izlenmesi gereken kuralları takip etmek gerekiyor.

Yapılan tıbbi açıklamalara göre erkek olan birinin kendini kadın gibi hissetmesi ve kadın olarak hayatına devam etmesi için belli bir test aşamasından geçmesi ve hukuksal ve tıbbi süreçleri tamamlaması gerekiyor. Yine aynı şekilde kadın olan birinin kendini erkek gibi hissetmesi ve hayatına erkek kimliği ile devam etmesi için gereken aşamaları tamamlamış olması gerekiyor. Bunun için ise ilk olarak yasal başvurusunu yaparak sürece ilk adımı atması gerekiyor.


İletişim

Telefon : (212) 572 05 95
Gsm : 0532 324 16 06
Adres : Halit Ziya Uşaklıgil Cd. No:3 D:10 Zeytinlik Mahallesi Bakırköy/İstanbul

 

 

Cinsiyet Değişikliği S.S.S Soruları

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...