Cinsiyet Değişikliği

Cinsiyet Değişikliği

Cinsiyet Değişikliği

Cinsiyet Değişikliği Nedir?

Günümüzde özellikle çocuk ve ergen bireylerin cinsel kimlik gelişimleri ve bu konudaki bozukluklar araştırılmakta ve çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalar sonucunda transseksüalite kavramı ortaya çıkmıştır. Bu kavram kişinin anatomik cinsiyetini reddetme anlamına gelmektedir. Transseksüel kişiler genellikle karşı cinste bulunan vajina ya da penis gibi genital organlara sahip olmakla birlikte ses kalınlaşması, tüylenme gibi durumları da yaşamak istemektedir.

Teknolojinin gelişmesi, bilimsel çalışmaların artış göstermesi ile cinsiyet değişikliği ameliyatları uygulanabilmektedir. Bu ameliyatlar günümüzde transseksüel bireyler ile cinsel kimlik disfori sendromu yaşayan kişilere uygulanabilmektedir. Cinsiyet değişikliği kadından erkeğe ve erkekten kadına olarak iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. Ameliyat öncesi değerlendirme ise bu ameliyatın sonuçlarına büyük etki etmektedir.

Cinsiyet Değişikliği Neden İstenir?

Yaşantı ve hissiyata göre hormon kontrolleri farklı olabilir. Yapılan hormon kontrollerinde her şey normal görünse bile bazı durumlarda kişinin hissettiği farklı olabiliyor. Günümüzde birçok kişi aile ve çevre baskısı nedeni ile bu duyguyu bastırarak evleniyor ve çocuk sahibi oluyor. Fakat içinde olan duygularına hiçbir zaman engel olamayacağı için belirli dönemlerde kaçamaklar yapmak zorunda kalabiliyor. Günümüzde doğduğu cinsiyeti insan neden değiştirmek ister diye yapılan araştırmalarda bunda sosyal çevrenin etkisinden tutunda hissettiği ve zevk duyguların kadar pek çok etkenin neden olduğunu görüyoruz.

Cinsiyet Değişikliği Nasıl Uygulanır? 

Cinsiyet değişikliği konusunda özellikle son yıllarda pek çok haber gündemde yerini almaya devam ediyor. Toplum olarak farklı fikirlere konu alan bu değişiklik bazı kesimler tarafından tepki ile karşılansa da cinsiyet değişikliğinin tıbbi boyutunu da gözden kaçırmamak gerekiyor. Ancak cinsiyet değişikliği karar verdikten sonra hemen olabilecek bir şey değil. Bunun için belli süreçlerden geçerek onay almak gerekiyor. Özellikle resmi bir süreç başlatmak içinse izlenmesi gereken kuralları takip etmek gerekiyor.

Yapılan tıbbi açıklamalara göre erkek olan birinin kendini kadın gibi hissetmesi ve kadın olarak hayatına devam etmesi için belli bir test aşamasından geçmesi ve hukuksal ve tıbbi süreçleri tamamlaması gerekiyor. Yine aynı şekilde kadın olan birinin kendini erkek gibi hissetmesi ve hayatına erkek kimliği ile devam etmesi için gereken aşamaları tamamlamış olması gerekiyor. Bunun için ise ilk olarak yasal başvurusunu yaparak sürece ilk adımı atması gerekiyor.


Hızlı İletişim

Telefon : (212) 572 05 95
Gsm : 0532 324 16 06

 

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatı

Geçmişten günümüze cinsiyet kayması gerek erkeklerde gerekse de kadınlarda sıklıkla görülmüştür. İçten gelen bu dürtüye engel olamayan ya da olmak istemeyenler günümüzde cinsiyet değiştirme operasyonunu tercih ediyor. İleri teknolojik ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilen bu uygulama günümüzde dünyanın birçok ülkesinde tercih ediliyor. Ülkemizde pek hoş karşılanmıyor olsa da erkekten kadına ya da kadından erkeğe geçişleri dönem – dönem görebiliyoruz. Kişinin doğumda ki cinsiyeti ile cinsel kimliği farklı olduğunda çeşitli sosyal sıkıntılara eden olabiliyor. Cinsiyet değiştirme konusunda oldukça fazla talep olduğu biliyor.

Peki, cinsiyet değiştirme konusunda bilinmesi gereken önemli detaylar nelerdir?

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatında Uygulanan İşlemler

Erkekten kadına cinsiyet değiştirme

 • Meme büyümesi; hormon tedavisi ile başlanan bu süreçte genellikle meme büyütme estetiği de uygulanmaktadır.
 • Genital rekonstrüksiyon; klitoris, labia minör, vulva oluşturulması, üretranın kısaltılması, cinsel birleşmeye imkan sağlayacak şekilde vajina oluşturulması işlemleridir.
 • Yüz estetiği ile maskülen yapının feminen bir hale getirilmesi; burun estetiği, dudak ve yanak dolguları, çene küçültülmesi ve adem elmalarının küçültülmesi işlemleridir.
 • Ses teli ameliyatı; ses terapisi ile istenilen tonda konuşulamaması üzerine uygulanmaktadır.

Kadından erkeğe uygulanan işlemler ise;

 • Mastektomi; düz bir göğüs yapısı elde edilebilmesi için uygulanmaktadır.
 • Histerektomi; Uzun süre boyunca testosteron kullanılmaması amacı ile gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda adet kanamaları da bu sayede önlenmektedir.
 • Genital rekonstrüksiyon; vajinanın çıkarılması, üretranın uzatılması, cinsel ilişki için yeterli büyüklükte penis yerleştirilmesi işlemlerini içermektedir. Aynı zamanda istenilen estetik görünüm sağlanması için testis protezlerinin uygulanması işlemleridir.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatı Nasıl Gerçekleşiyor?

Erkekten kadına ya da kadından erkeğe dönüş yapmak isteyenler bu değişimi günümüz de ileri teknolojik ekipmanlarla kısa süre de başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Erkekten kadına dönmek isteyenleri sayısı kadından erkeğe dönmek isteyenlere göre çok daha fazladır. Peki erkekten kadına dönmek isteyenlerin ameliyat sırasında hangi operasyonlardan geçerler.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatı Öncesi

Cinsiyet değişikliği ameliyatı öncesinde kişinin psikolojik ve fizyolojik durumunun sağlıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle genellikle psikolojik destek alınması önerilmektedir. Öyle ki ameliyat sonrasında kişinin nasıl tanımlanacağı, nasıl çağrılacağı ve hukuki süreçte neler ile karşılaşacağı karmaşık bir konudur.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatı için Yasal Süreç

Cinsiyet değişikliği için ilk olarak yasal sürece uygunluğun belirlenmiş olması gerekiyor. Bu uygunluk için bazı şartlar söz konusu olduğu için süreç ancak bu işlemler tamamlandığında başlayabiliyor. Cinsiyet değişikliği için;

 • 18 yaş sınırını tamamlamış olmak şartı aranıyor.
 • İlk olarak mahkemeye başvurmak ve mahkemeden onay almış olmak gerekiyor.
 • Cinsiyet değişikliği isteyen kişinin kişinin ruh sağlığının bozulmuş olması şartı aranıyor.
 • Evli olmamak şartı da önemsenen özellikler arasında yer alıyor.
 • Bir diğer etken ise kişinin üreme özelliğinin bulunmaması olarak belirtiliyor.

Cinsiyet değişikliği yapmak isteyen kişiler resmi olarak hukuksal süreci başlatarak bu değişime adım atmış olurlar. Bunun içinde nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu başvuru dava açmak şeklinde gerçekleştiriliyor. Dava açıldıktan sonra mahkeme bazı şartların oluşmasını bekliyor. Bunlar yetkili hastanelerin kişi üzerinde verdiği sağlık raporları şeklinde gerçekleşiyor.

Bu hastanelerin bünyesinde bulunan heyet cinsiyet değiştirmek isteyen kişinin durumunu hem fiziki hem de psikolojik yönden inceleyerek rapor şeklinde sonuçlandırıyor. Burada önemli olan detay ise kişinin ruhen cinsiyet değiştirme durumuna hazır olup olmadığıdır. Bunun kararını da psikaytr gerekli tetkiklerden sonra vererek rapora dahil ediyor. Bu aşamadan sonra mahkemeye giden rapor incelenerek uygunluğu onay aldıktan sonra kişinin cinsiyet değiştirmesi onaylanıyor.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?

Günümüzde modern teknolojik cihazlar kullanılarak gerçekleştirilen bu uygulama belirli bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyuyor. Bunun yanı sıra ameliyat olana kadar ki evrak ve resmi onayların alınması da belirli bir süreç uğraştırmaktadır. Altı aydan sekiz aya kadar evrak ve onay işlemleri ile ilgilenmeniz ve onay almanız gerekecek. Daha sonra onay alınması ile birlikte operasyonla ilgili gerekli çalışmalar alanında uzman tarafından gerçekleştiriliyor.

Ameliyat sürecinde uygulanacak olan operasyonlar şu şekilde belirtilebilir.

 Rahim ameliyatı,

 Ses teli ameliyatı

 Göğüs ameliyatı

 Testis ameliyatı,

Ameliyat konusun da sizde internetten detaylı araştırma yaparak operasyon hakkında birçok biliye ulaşabilirsiniz. Günümüzde yerli ve yabancı birçok örneğini bulacağınız cinsiyet değiştirme ameliyatı ile sizde içten gelen kimliğiniz için bu ameliyatı gerçekleştirebilirsiniz.

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatını Kimler Gerçekleştiriyor?

Her iki cinsten biri cinsiyet değişikliğine gitmek istediğinde mahkeme tarafından onay aldıktan sonra ameliyatı gerçekleştirecek hastane tarafından işleme başlanıyor. Erkek olan kişi kadın olmak istediğinde ise; penis ve yumurtalıkların alınması gerekiyor. Bunun için de bu işlem ürologlar tarafından gerçekleştiriliyor. Kadın olmanın en önemli işlevi olan cinsel organ yani vajina ise Plastik cerrahın şekillendirmesi ile tamamlanıyor. Vajinanın yapılışı da penise ait olan deriden sağlanabiliyor. Bu süreç tamamlandıktan sonra ise kişide hormon takibi yapılarak gerekli tedavi süreci başlatılıyor.

Eğer devam eden süreçte hormon desteği gerekiyor ise takviyeler ile bu tamamlanıyor. Erkeklikten kadınlığa geçiş süreci daha kolay olsa da, kadınlıktan erkekliğe geçiş biraz daha meşakkatli bir süreç istiyor. Öncelikle dişiliğin sembolü olan meme ameliyatı biraz daha zorlu geçebiliyor. Meme organlarının alınması da plastik cerrahlar tarafından gerçekleştiriliyor. Bir diğer önemli etken ise yeni baştan yapılması gereken penis organının oluşturulması olarak tanımlanıyor. Bunun için belirlenen süre tamamlandıktan sonra yine plastik cerrahlar tarafından vücudun uygun bölgelerinden alınan deriler ile penis oluşumu sağlanıyor.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatında Uzman Seçimi

Cinsiyet değiştirmeye karar verdikten sonra gerekli yasal presedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bunları başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra iş uzman seçimine geliyor. Uzman seçimi ile siz de cinsiyet değiştirmek istediğinizde en küçük problem yaşamadan başarılı bir şekilde bu değişimi tamamlayabilirsiniz. İleri teknolojik ekipmanlar ve teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen bu uygulamalarla sizde cinsiyet değiştirme ameliyatı olabilirsiniz. Cinsiyet değiştirme ameliyatı ile sizde içten gelen kimliğinizi değiştirebilirsiniz. Ülkemizde giderek yaygınlaşan bu uygulamadan sizden yararlanmak isterseniz, deneyimli cerrah ve uzmanlardan bilgi alabilirsiniz.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Cinsiyet değiştirme ameliyatları ciddi bir süreci oluşturan operasyonlar dizisi olarak tanımlanıyor. Her iki cinse geçiş yapmak isteyenler için belli zorluklar söz konusu oluyor. Özellikle yapılan ameliyatlar sonrasında beli bir süre hareketsiz bir şekilde istirahat etmek gerekiyor.

Doktorlar bu sürecin oldukça önemli olduğunu dile getiriyor. Özellikle kadın bedeninden erkek bedenini tercih edenlerin ise daha dikkatli olması gerekiyor. Kadın bedeninden erkek kimliğine geçişte ise meme organlarının alınmasında sorunlar yaşanabiliyor ya da iyileşme geç olabiliyor. Bunun için ameliyatın en iyi şartlarda ve emin ellerde yürütülmesi gerekiyor.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatından Sonra Kişi Kendini Nasıl Hissediyor?

Cinsiyet değiştirme ameliyatından sonra kişi kendini nasıl hissettiği de tartışılan konulardan birisi olmuştur. Bu süreçte de kişi gerektiği takdirde psikoloji destek alabiliyor. Ancak zaten ameliyat öncesinde kişinin bu ameliyata geçişi psikiyatrlar tarafından kontrole tabi olduğu için herhangi bir sorun ile karşılaşılmıyor. Gerekli görüldüğünde ise profesyonel destek alınarak bu süreç olumlu bir şekilde atlatılabiliyor. Bir diğer önemli süreç ise yapılan ameliyatlar ile ilgili oluyor.

Özellikle fiziki olarak kişi tüm olumlu ve olumsuz sonuçlar için bilgilendiriliyor ve bu sürece hazırlanıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda ise ülkemizde cinsiyetini değiştirmek isteyen her yüz kişiden 70’i ise kadın bedenine geçmek istiyor. Cinsiyet değişimi yapan ülkeler arasında ise Tayland en çok cinsiyet değişiminin yapıldığı ülkeler arasında yer alıyor.

Cinsiyet değiştirme nedenleri hala çok tartışılan konular arasında olsa da gerek doğuştan gerekse fiziki nedenler de buna sebep olabiliyor. Doğuştan çift cinsiyet ile yaşamak zorunda kalan kişiler de 18 yaşını doldurduktan sonra cinsiyet tercihi yapabiliyor.

Tıbbi olarak karşı cinse geçiş yapmak isteyenler ile eşcinselliğin farklı kavramlar olduğu da sık sık ifade edilen konular arasında yerini alıyor. Eğer kişi doğduğu beden içerisinde yaşamaktan mutlu değil ise ve bu artık sosyal yaşamına, iş yaşamına ve beşeri ilişkilerine kadar etki etmişse cinsiyet değiştirme ameliyatı kaçınılmaz olarak görülüyor.


İletişim

Telefon : (212) 572 05 95
Gsm : 0532 324 16 06
Adres : Halit Ziya Uşaklıgil Cd. No:3 D:10 Zeytinlik Mahallesi Bakırköy/İstanbul