Cinsiyet Değişikliğinde Yasal Süreç

Cinsiyet Değişikliğinde Yasal Süreç

Cinsiyet değişikliği için ilk olarak yasal sürece uygunluğun belirlenmiş olması gerekiyor. Bu uygunluk için bazı şartlar söz konusu olduğu için süreç ancak bu işlemler tamamlandığında başlayabiliyor.

Cinsiyet Değişikliği Şartları

Cinsiyet değişikliği için;

  • 18 yaş sınırını tamamlamış olmak şartı aranıyor.
  • İlk olarak mahkemeye başvurmak ve mahkemeden onay almış olmak gerekiyor.
  • Cinsiyet değişikliği isteyen kişinin ruh sağlığının bozulmuş olması şartı aranıyor.
  • Evli olmamak şartı da önemsenen özellikler arasında yer alıyor.
  • Bir diğer etken ise kişinin üreme özelliğinin bulunmaması olarak belirtiliyor.

Cinsiyet değişikliği yapmak isteyen kişiler resmi olarak hukuksal süreci başlatarak bu değişime adım atmış olurlar. Bunun içinde nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu başvuru dava açmak şeklinde gerçekleştiriliyor. Dava açıldıktan sonra mahkeme bazı şartların oluşmasını bekliyor. Bunlar yetkili hastanelerin kişi üzerinde verdiği sağlık raporları şeklinde gerçekleşiyor.

Bu hastanelerin bünyesinde bulunan heyet cinsiyet değiştirmek isteyen kişinin durumunu hem fiziki hem de psikolojik yönden inceleyerek rapor şeklinde sonuçlandırıyor. Burada önemli olan detay ise kişinin ruhen cinsiyet değiştirme durumuna hazır olup olmadığıdır. Bunun kararını da psikaytr gerekli tetkiklerden sonra vererek rapora dahil ediyor. Bu aşamadan sonra mahkemeye giden rapor incelenerek uygunluğu onay aldıktan sonra kişinin cinsiyet değiştirmesi onaylanıyor.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...