Yüz Gerdirme Ameliyatı

Yüz Gerdirme Ameliyatı

Yüz bölgesi özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Yaşlanma belirtileri önce yüzde başlamaktadır. Günümüzde her ne kadar ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları ya da yüksek derecede etkileyici özelliği bulunan kozmetik cilt bakımı ürünleri kullanılsa da bazı durumlarda bu uygulamalar yeterli olmamaktadır. Bu nedenle günümüzde kadınların birçoğu yüz germe ameliyatlarına başvurmaktadır.

Yüz Gerdirme Nedir?

Çok sayıda sarkma ve kırışıklık sahibi olan insanların yüz germe ameliyatlarında uzun süredir kullanılan klasik yüz germe teknikleri uygulanır. Ameliyat olacak kişinin kulak önünden başlayarak kulak arkasına giden ince bir kesi yapılır. Bu tekniğin asıl önemli noktası derindeki dokuların geriliyor olmasıdır. Çünkü cildin kendisi gerilirse iyileşme sırasında sorunlar ortaya çıkabilir. Derindeki dokuların gerilmesi uzun süreli ve kalıcı bir etki oluşmasını sağlar. Bu yöntemi genellikle orta yaş üstü insanlar tercih ederler çünkü yaşın ilerlemesinden dolayı birçok sarkma ve kırışıklık sahibi olurlar. Diğer bir yüz germe ameliyatı seçeneği ise endoskop eşliğinde yapılan tekniktir. Endoskop 4 milimetre kalınlıkta kameralardır.

Yüz germe ameliyatı bu kameralar eşliğinde yapılır. Bu teknikte yapılan şey saçlı deri içinde ince kesiler yapılmasıdır. Bu sayede yine derindeki dokular çekilerek gerdirilir. Bu yöntem genellikle yüzündeki kırışıklık, sarkma, deformasyon az olan insanların kullandıkları bir yöntemdir. Bütüne yönelik bir ameliyat tekniği olmadığı için orta yaş üstünün tercihi değildir. Genellikle orta yaş tarafından yaptırılır.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatları, kulak önünden başlayan ve kulak arkasına doğru giden oldukça ince bir kesiyle yapılır. Bu ameliyatlar yapılırken sadece yüzü germek değil yüzü şekillendirmek için de uğraşılır. Asıl yapılan şey aşağıya sarkan derinin eski yerine getirilmesidir. Aynı işlem boyun kısmında da uygulanarak çeneye doğru bir gerginlik sağlanır. Ayrıca yüz germe işlemine yağ enjeksiyonu, dolgu, kaş kaldırma, çene estetiği gibi şeyler eklenerek desteklenebilir.

Ameliyata Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Tıp alanında yapılan araştırmalar ve teknolojik gelişmeler sonucunda tanı ve tedavi yöntemlerinin çok daha konforlu bir şekilde uygulanmasını sağlamıştır. Özellikle estetik cerrahi alanında gerçekleştirilen yenilikler ise oldukça gelişim göstermiş ve doğal bir güzelliğe sahip olmak isteyen kadınların konforlu bir şekilde uygulama yaptırabilmelerini sağlamıştır.

Yüz germe ameliyatı; kullanılan kozmetik ürünlerin ya da uygulanan botoks ve dolgunun yeterli olmadığı durumlarda, ileri yaşlarda tercih edilmektedir. Özellikle 50 üzerindeki kadınlara uygulanan yüz germe ameliyatı; bazı kişilerde belirli aralıklar ile belirli bölgelere uygulanmaktadır.

Çene çizgisi ile boyun bölgesinde yaşanan deformasyonlar, kulak önündeki deri fazlalıkları, yüz bölgesinin tamamında görülebilen derin kırışıklıkların giderilmesinde uygulanan yüz germe ameliyatı; kulak üzerindeki saçlı bölgeden başlayarak uygulanan kesi ile deri fazlalıklarının alınması işlemidir. Bu işlem sonucunda yaşlanma sonucu gelişen sarkmalar, kırışıklıklar ve deri fazlalıkları alınarak çok daha dinç ve genç bir yüz formuna sahip olunmaktadır. Bu işlem sırasında aynı zamanda göz kapağı estetiği ile boyun germe ameliyatı da uygulanarak bütünsel bir iyileşme sağlanabilmektedir.

Ameliyat Süreci Nasıldır?

Yüz germe ameliyatı diğer tüm cerrahi müdahalelerde de olduğu gibi birtakım risk faktörleri barındırmaktadır. Bu faktörler; enfeksiyon, kanama, ödem, deri kaybı gibi problemlerdir. Ameliyat öncesi süreçte doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Alanında tecrübeli ve uzman cerrahların tercih edilmesi risk faktörlerinin önüne geçilmesinde etken rol oynamaktadır. Bununla birlikte ameliyat öncesi ve sonrası süreçte sigara alışkanlığı bırakılmalıdır. Bu süreçte sigara kullanımı yara iyileşmesinin nitelikli bir şekilde gerçekleşmesinin önüne geçebilmektedir.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Sonrası Yaşam

Yüz germe ameliyatlarının süresi hastanın durumuna göre değişmektedir ancak ortalama olarak 4 ve 6 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan sonra sonucu tam anlamıyla fark etmeniz için yaklaşık bir ay gerekir. Makyaj malzemeleri kullanan insanlar için yani özellikle kadınlar için dikişlerin alınmasından sonra makyaj yapmanın bir sakıncası bulunmamaktadır. Ancak mümkün olduğunca güneşten uzak durulmalıdır. Güneşe çıkılması zorunluysa yüksek etkili koruyucular kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası süreç genellikle şu şekilde olur:

  • İlk günlerde boyunluk takılması gerekmektedir. Çünkü morluk ve şişliklerin en az seviyede kalması için gereklidir.
  • İlk hafta şişlikler oldukça artacak ve sonra yavaşça inmeye başlayacak. Dikişler ve bandajların alınması sayesinde duşa girilebilecek. Makyaj yapmaya başlanabilir.
  • Yavaş yavaş gündelik hayata geri dönülebilecek ve her zaman yapılan aktiviteler yapılabilecek. Ayrıca morlukların büyük bir kısmı solacak.
  • Birkaç hafta sonra şişlikler tamamen ortadan kaybolacak. Spor aktiviteleri tekrar yapılabilecek. Tamamı geçmese de yüzdeki hissizliğin bir kısmı yok olacak. Tamamen kaybolması için birkaç ay daha süreye ihtiyaç duyulur.
  • İyileşme süreci tamamen bitene kadar güneşten korunmaya devam edilmelidir.

Bütün bu aşamalar bittikten sonra doğal ve genç duran bir yüz sahibi olunabilir. Ancak her şeyin doğru ilerlemesi için doktor tavsiyeleri kesinlikle uygulanmalıdır.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Tekrarlanır mı?

Yüz bölgesi en çabuk yaşlanan ve yaşlanma belirtilerinin en görünür şekilde gerçekleştiği bir bölgedir. Bu nedenle yaşlanma süreci hiç durmamakta ve yüz germe ameliyatı bu süreci durdurmamakta sadece tedavi edebilmektedir. Yüz germe ameliyatı olan kişiler fiziksel yeterlikte oldukları sürece tekrar uygulama yaptırabilmektedir.

Zaman geçtikçe insan yüzü yıpranır, bu yüzden de sarkar ve kırışmaya başlar. Gözaltları çukurlaşır, sarkan yanaklar çene çizgisini bozar. Bu durum genellikle orta yaş ve üstü kesimde görülmektedir. Deforme olan bu yüz ise yüz germe ameliyatı ile toparlanarak genç ve doğal görünümüne geri kavuşturulur. Yüzdeki bazı deformasyonlarla yüz germe ameliyatına ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar verilebilir. Bunlar göz çevresinde kırışıklıklar, gözaltında çukurlar, sarkmadan dolayı oluşan katmanlar ve yağlılık, dudak ve yanak kenarlarında çizgiler gibi deformasyonlardır. Yüz germe ameliyatları ile bu deformasyonların yok edilebilmesi mümkündür. Bu gibi belirtilere sahip insanlar yüz germe ameliyatı yaptırabilirler.

Ciltteki bu deformasyonlar sadece yaşa bağlı olarak oluşmaz. Sigara, alkol veya yoğun stres gibi sebeplerden dolayı genç insanlarda da oluşabilir. Bu sebeple yüzünde sarkma olan ve bu durumdan rahatsız olan herkes yüz germe ameliyatlarını kullanabilir. Bu da yüz germe ameliyatı yaptırabilmek için bir sağlık sorunu olmadığı sürece sınır olmadığını gösterir. Ancak verilere göre genellikle orta yaş ve orta yaş üstü tarafından yaptırıldığı görülmektedir.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yüz gerdirme ameliyatından sonra sahip olunan yeni yüz şekli uzun yıllar kendini koruyabilir. Yaklaşık 10 yıl bozulmadan yüz korunabileceği gibi farklı etkenlere bağlı olarak çok daha uzun yıllar genç ve doğal halini koruyabiliyor. Yüz gerdirme insanların özgüven kazanabilmeleri, kendilerini daha çok sevmeleri için oldukça faydalıdır. Genç yaşlarına rağmen kırışıklık ve sarkmalara sahip bir insan için yeniden özgüven kazanma aracı olabilir.

Yüz gerdirme genellikle kadınlar tarafından güzellik için tercih edilse de son zamanlarda erkeklerin de oldukça ilgisini çekiyor.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Yüz germe ameliyatı, genetik ve yaşlanmaya bağlı olarak yüzde meydana gelen sarkmalar ve kırışıklıklara karşı yüz hatlarının daha genç görünmesine yönelik uygulanan estetik operasyondur.

Günümüzde hem dünyada hem de ülkemizde en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biri olan yüz germe ameliyatı ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları ise şu şekilde olmaktadır;

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatında yaygın olarak uygulanan iki teknik vardır. Bunlar klasik yüz germe ameliyatı ve endoskopik yüz germe ameliyatlarıdır. Hangi tekniğin uygulanacağına hastanın yanaklarındaki sarkıklıkü, gevşeklik ve derinin uğradığı deformite derecesine bakılarak cerrah tarafından karar verilir. 

Cilt kırışıklığı çok olan hastalarda klasik yüz germe tercih edilir. Bu teknikte yüz dokusu saç çizgisinden başlanarak ana dokudan ayrılır. Bu ameliyatta başarı ciltte değil, drideki dokuların gerilmesiyle elde edilir. Endoskopik teknikte ise işlem 4 mm kalınlığındaki kameralar ve açılan minimal kesiler ile gerçekleştirilir. Bu küçük kesiler aracılığı ile dokular yukarıya doğru gerilir. 

Yüz Germe Ameliyatı Hangi Yaşta Yapılabilir?

Yüz germe ameliyatı 30 ile 85 yaş aralığına yapılmaktadır. Bazen genetik olarak yüzde sarkmalar erken yaşlarda da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle burada asıl rol oynayan faktör yaş değil yaşlanmanın hızı ve derecesidir. 

Yüz Germe Ameliyatı Herkesçe Anlaşılır mı?

Çoğu cerrahi işlem gibi elbette yüz germe ameliyatı da yüzünüzde köklü bir değişiklik meydana getirecektir. Ancak işini bilen cerrahlar tarafından uygulandığı takdirde bu köklü değilim olumlu yönde ve memnun edici olacaktır.

Yüz Germe Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yüz germe ameliyatının etkisi, hastanın cilt yapısına ve işlemi gerçekleştiren cerrahın başarısına göre değişmektedir. Yinede, yüz germe ameliyatları ortalama olarak 5 - 10 sene etkisini sürdürmektedir. 

Yüz Germe Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?

Yüz germe ameliyatından sonra normal hayata dönüş hızlı ve kolaydır. Hasta ameliyattan sonraki gün evine dönebilir, 7 - 10 gün içinde de günlük yaşantısına tekrar dönebilir. Ancak normal hayata döndükten sonra bir süre daha ağır egzersiz ve spor hareketlerinden kaçınmak gerekmektedir. 

Yüz Germe Ameliyatı Tekrarlanabilir mi?

İlk ameliyatın etkisi geçtiyse ikinci bir yüz germe ameliyatına baş vurulmasında bir sakınca yoktur. Yani 7 - 10 yıl sonra hasta dilerse ameliyatı tekrarlayabilir.

 

Ameliyatsız Yüz Germe teknikleri için ilgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aligurlek.com.tr/ameliyatsiz-yuz-germe-islem-ve-yontemleri


İletişim

Telefon : (212) 572 05 95
Gsm : 0532 324 16 06
Adres : Halit Ziya Uşaklıgil Cd. No:3 D:10 Zeytinlik Mahallesi Bakırköy/İstanbul

 

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...