Liposuction Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuction Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuction, diyet ve egzersizle yok edilemeyen fazla yağları gideren estetik bir tekniktir. Bu genellikle formu düzeltmek için kalça, karın, uyluk, meme, kol, yüz ve boyun-gıdık alanında uygulanan bir cerrahı tarafından yapılır. Liposuction, yüz germe ve göğüs germe gibi diğer estetik ameliyatlar ile beraber de yapılabilir.

Liposuction, zayıflamak amacıyla yapılan bir estetik ameliyat değildir. Selülit tedavisi de değildir. İnvazif bir cerrahi tekniktir. Bu nedenle, genel sağlık durumunuzun iyi olması gerekir. % 30 un altında vücut kitle indeksine sahip olmanız önerilir; bu, ideal kilonuza yakın olduğunuz anlamına gelir. Sert ve esnek bir cilde sahip olmak önemlidir. Sigara içmemelisiniz. Dolaşım sistemi ile ilgili bir sağlık probleminiz veya kalp hastalığınız, diyabetiniz veya zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, operasyon öncesi doktora tüm bu bilgileri vermeniz gerekir. Ayrıca cerrahınıza alerji hikâyenizden ve ilaçlarınızdan bahsetmelisiniz. Ameliyattan 2 hafta önce, kan inceltici ilaçlar ve bazı ağrı kesiciler gibi ilaçları almamanız önerilir.

Liposuction Estetiğinde Şişme Olur mu?

Her ne kadar ameliyatın türüne bağlı olsa da genellikle 2 litre altı hastanede yatmayı gerektirmez. Yine, kullanılan tekniğin türüne ve cilt yapısına bağlı olarak morarma, şişme ve ağrı oluşabilir. Cerrahınız, şişmeyi ve yeni bir vücut şeklini kontrol etmek için ameliyathanede korse giymenizi ve bunu 3-4 hafta giymeye devam etmenizi isteyebilir. Birkaç gün içinde, işinize 2 gün içinde dönebilir ve 6 hafta içinde normal etkinliklere dönebilirsiniz. Liposakşından hemen sonra kilonuz değişmeyecektir. Yağ alınan yerler kan ve sıvı ile dolduğu için kilonuz değişmez. Değişme 1ay sonra başlar 3 ay sonra biter

Liposuction Sonuçları Kalıcı mıdır?

Yağ ve Yağ hücreleri liposuction sırasında kalıcı olarak uzaklaştırılır. Ancak, kilo almaya devam ederseniz alınan bölge dışında vücudunuzun farklı yerlerinde bulunan yağ hücreleri ile kilo alabilirsiniz. Yani başka bölgelerinizde yağlanma olacaktır. Ameliyattan sonra kazandığınız yeni vücut şeklini korumak için, şeker-tatlı ve hamur işinden uzak; protein, meyve ve sebze, tahıl ve daha az yağ içeren bir diyet ile yaşamınızı şekillendirmeniz önerilir. Ayrıca egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekir.

Tedavi sürecinde bunları yapabilirsiniz:

  • Bol miktarda su, şekersiz doğal meyve suları ve bitki çayları içebilirsiniz, çünkü sıvı alımı iyileşme sürecinde önemli bir rol oynar.
  • Taze sebzeler tüketmeye gayret edilmelidir. 
  • Meyveler ile aranızdaki bağları kuvvetlendirin ancak çoğu meyvenin şeker içeriği yüksek olduğu için dikkatli olmanız gerekir.
  • Omega-3 yağ asitleri, balık, ceviz vb. tüketilmelidir. 
  • Kuruyemiş ve baklagiller tüketmeye gayret edin.
  • Tam tahıllı bir beslenme türü önerilebilir.

Bunları Yapmaktan Uzak Kalmalısınız

  • Şeker ve tatlılar ile hamur işlerinden uzak durmalısınız. Et / tavuk veya yağsız süt ve süt ürünleri veya baklagiller, tam tahıllar yeterli protein alımını sağlamak için doğru seçimdir.
  • Liposuction ameliyatı sonrası iyileşme sırasında tuzlu beslenme önerilmez. Yüksek sodyum seviyeleri vücudunuzdasu tutar ödemi artırabilir, şişlikle ilgili şikayetleri artırabilir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. • • Liposuction sonrası en az 2-4 ay boyunca tuz sınırlandırılması yapılmalıdır. Tuz kullanmak yerine, soğan, sarımsak, tarçın, kurutulmuş fesleğen, kekik ve maydanoz gibi baharatları, diyetinize ekleyin.
  • Liposuction sonrası şekerli ve unlu gıda tüketimini sınırlamalısınız. Bu operasyondan sonra şekerli yiyecekler yemek kilo alımına neden olabilir.
  • Alkollü içecekler operasyondan sonra tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir ve dehidrasyona neden olabilir. İşlemden en az 2 hafta önce alkolden uzak durmalı ve bir sonraki dönem için doktorunuzun veya beslenme uzmanınızın önerilerini göz önünde bulundurmalısınız.

Tüp mide sonrası aşırı kilo verenlere ameliyattan 1 yıl sonra Bariatrik cerrahi uygulanır. Bu 2-3 seanslık bir ameliyattır. Bu ameliyatta hastanın sarkan kollarındaki deri karın ve sıttaki, memelerdeki, genital bölge ve memelerdeki sarkan deri ve deri altı dokuları kesilerek alınıp vücut şekillendirilir. Ayrıca hastaların yüz ve boyunlarındaki, sarkma içinde yüz ve boyun germe işlemi yapılır. 

Liposuction sonrası komplikasyon sıklığı düşüktür ve ana komplikasyonlar genellikle yetersiz teknik ve preoperatif / postoperatif dönemi yönetememe ile ilişkilidir. Liposuction öncesi komplikasyon gelişimini önlemek ve hedef sonucun elde edilebildiğinden ve komplikasyonların uygun şekilde yönetildiğinden emin olmak için dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır.

Aldığınız ve almakta olduğunuz kan sulandırıcı ilaçları 2 hafta önce kesiniz, mutlaka korse giyiniz, ameliyat önce bacak damarlarınızda varis ve trombüs-pıhtı olmadığından emin olunuz. Varsa önce bunlar tedavi edilmeli sonra liposakşın yapılmalıdır. Ayrıca ameliyat çöncesi ve sonrası gereklşi önlemler alınmalı bunu doktorunuzla görüşmelisiniz

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...