meme estetiği ve emzirme

Meme Estetiği Sonrası Emzirme Fonksiyonu

Kadın vücudu estetik ve fonksiyonel olarak kusursuz bir şekilde yaratılmıştır. Güzellik kavramı ise insanlık tarihi boyunca kadın ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle uzun yıllardır  her dönemin imkanlarına bağlı olarak farklı güzellik yöntemleri uygulanmıştır. Günümüzde modern tıp imkanları estetik cerrahi alanında pek çok yöntemin uygulanmasına imkan sağlamaktadır. Meme estetiği ameliyatları da tüm dünyada en çok tercih edilen estetik uygulamalar arasındadır.

Pek çok kadın meme ölçüsünden ya da şeklinden memnun olmamakla birlikte estetik operasyonlara başvurmak istemektedir. Ancak kadın memesinin estetik açıdan önemli olmasının yanı sıra emzirme fonksiyonunun da bulunması; estetik ameliyatların söz konusu fonksiyon için herhangi bir tehlike oluşturup oluşturmayacağı konusu düşündürmektedir.

Öncelikle meme estetiği uygulamaları nelerdir ve nasıl yapılır sorusunu açıklamak gerekir.

Meme Estetiğinde Yapılan İşlemler

Meme boyutunun vücut ölçüsüne oranla çok büyük ve çok küçük olması ya da farklı nedenler ile sarkmalar yaşanması sonucunda başvurulan meme estetiği ameliyatları;

  • Meme büyütme: (Halk arasında silikon olarak tanımlanan meme protezlerinin cilt altı dokusuna yerleştirilmesi işlemidir.)
  • Meme küçültme: (Meme dokusunda bulunan fazla yağ ve cilt dokusunun alınarak meme hacminin küçültülmesi işlemidir.)
  • Meme dikleştirme: (Sarkmış meme organlarının toparlanma işlemidir. Halk arasında meme kaldırma olarak da tanımlanmaktadır.)

uygulamalarıdır. 

Meme Estetiğinde Uygulama Süreci

Meme estetiği uygulamaları genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ameliyat öncesinde doktor seçimi ve ameliyat planlamasının nitelikli bir şekilde yapılması ameliyatın başarısı açısından büyük önem taşımaktadır. Meme büyütme işleminin yapılacağı durumlarda ameliyat öncesinde meme protezinin çeşidi ve ölçüsüne karar verilmektedir. Aynı zamanda meme dikleştirme ve meme küçültme işlemlerinin bir arada yapılabildiği unutulmamalıdır.

Meme estetiği ameliyatı uygulanacak olan işlemlere bağlı olarak süreç bakımından değişkenlik göstermektedir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde ise doktor kontollerinin aksatılmamasının yanı sıra doktorun önerdiği ilaçların aksatılmadan kullanılması büyük önem taşımaktadır. Aksi halde birtakım risk faktörleri açığa çıkabilmektedir.

Meme Estetiği Uygulamaları Riskli midir?

Meme estetiği olacak kişilerin doktor seçiminde özenli davranmaları gerekmektedir. Bunun nedeni hem arzıu ettikleri meme görünümüne kavuşabilmeleri hem de açığa çıkabilecek risk faktörlerinin önüne bu sayede geçilebilmesidir. Meme estetiği uygulamaları riskleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Meme ölçüsünün istenilen boyutta olmaması
  • Meme büyütme ameliyatında uygulanan protezin alerjik reaksiyona neden olması
  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • İki meme arasında asimetri 
  • Süt kanallarının hasar görmesi

Yukarıdaki risk faktörlerinin her biri kişinin sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak süt kanallarının zarar görmesi kadın yaşamında oldukça önemli olan emzirme döneminde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle uygulamayı gerçekleştirecek olan doktorun mümkünse canlı örnekleri ile iletişime geçilmesi önerilmektedir. 

Meme Estetiği ve Emzirme

Pek çok kadının meme estetiği uygulamalarını emzirme döneminde sorun yaşanabilecek olması sebebi ile ertelediği bilinmektedir. Ancak alanında uzman bir doktor, nitelikli bir ameliyat planlaması ve ameiyat sürecinin nitelikli bir şekilde yaşanması bu risk faktörünün önüne geçilmesinde etkili olmaktadır.

Meme dokusu içerisinde bulunan ve süt bezlerinde üretilen sütün meme ucuna aktarılmasında fonksiyonel olan süt kanallarına doğal meme estetiği sürecinde herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır.

Sonuç olarak meme estetiği olan kadınların emzirme süreçlerinde herhangi bir problem yaşamadıkları bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...