Meme Estetiğinde Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Meme Estetiğinde Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Birçok kadın göğüslerini büyütmek için cerrahi yöntemlerden kaçınır ve daha doğal yöntemleri tercih eder. Daha dolgun ve daha formda bir meme elde etmek; kadınların kendilerini daha güzel ve daha çekici hissetmelerini sağlar. Bu amaçla, pahalı ve ağrılı ameliyatlara ek olarak, ameliyatsız göğüs büyütme yöntemleri de dikkatleri hak eder.

Cerrahi Olmayan Meme Büyütme Yöntemleri

Yağ, dolgu veya su doldurma enjeksiyonu ilk yöntemlerden biridir. Göğüs dokusuiçine; İstenilen meme ölçüsüne ulaşana kadar yapılan bir enjeksiyon yöntemidir. Yaklaşık 45 dakika - 1 saat süren ve lokal anestezi altında uygulanan bu yöntemle, kişi hemen günlük hayatına dönebilir. Bu yöntemin süresi, kullanılan dolgunun yapısına bağlı olarak değişebilir. Meme dokusuna enjekte edilen madde, hastanın yağına ve yağın yapısına bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir. Meme dokusuna uygulanan dolgu maddesinin sabitliği 6 ay ile 2 yıl arasında değişebilir.  Aquafilling ile desteklendiğinde ömrü 4-8 yıl arasında değişebilir. Bu madde göğse enjekte edildiğinde yumuşak doku hacmi artar. Hangi dolgu malzemesinin tercih edildiğine bakılmaksızın, enjeksiyonlar hastanın isteklerine ve uzman doktorların görüşlerine göre belirlenecektir. Bu meme büyütme yönteminin fiyatı, seçilen dolgu maddesine ve dolgu maddesi miktarına bağlıdır. Kullanılan dolgu maddesi miktarı arttıkça, yöntemin maliyeti de artacaktır.

Meme Büyütme Nedir?

Göğüs büyütme, normal meme büyüklüğünden daha küçük memesi olan kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir estetik cerrahi işlemidir. Halk arasında silikon olarak bilinen türden ameliyatlardan bahsetmek yanlış olmayacaktır. Temel anlamda meme büyütme operasyonu, özel tasarlanmış protezlerin meme dokusuna yerleştirilmesine dayanır. Göğüs büyütme, 18 yaşından büyük, sağlıklı bir psikolojik durumu olan her kadına uygulanabilir. Meme büyütme işlemleri ile güvenilir bir şekilde meme büyütme işlemi yapılmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat planlanırken istenen meme büyüklüğü, kişinin meme ve göğüs kafesi yapısı ve şekline göre kullanılacak protez türü seçilir. Meme büyütme sırasında meme büyüklüğü gerçekçi bir şekilde belirlenmelidir. Aksi takdirde doğal ve estetik bir görünüm elde edilemez. Meme büyütme operasyonu için doktor seçiminin önemini vurgulamak gerekir. Aksi takdirde;

 • Enfeksiyon veya kanama gibi çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
 • Cilt yapısının deformasyonu olabilir.
 • İki meme arasında boyut ve şekil farklılıkları oluşabilir.
 • Duyu kaybı olabilir.
 • Meme uçlarında asimetrik bir görünüm ortaya çıkabilir.

Yukarıdaki sorunlardan kaçınmak için doktor seçimlerinizi deneyimli bir ekipten yana yapmalısınız.

Meme Büyütme Ameliyatından Önce

Meme büyütme ameliyatından önce doktor seçimi, protez seçimi ve ameliyatın planlanması çok önemlidir. Operasyon planlamasında istenilen meme büyüklüğü ve kullanılacak meme protezi belirlenmelidir. Hangi tip ve marka protezlerin kullanılacağına dair karar memenin istenen büyüklüğüne ve şekline bağlıdır.

Meme büyütme ameliyatından önce;

 • Sigara içmeye ara verilmelidir. Ameliyattan en az 2 hafta önce sigara bırakılmalıdır.
 • Alkol tüketilmemelidir.
 • Aspirin ve kan sulandırıcılar alınmamalıdır.
 • 40 yaş üstü kadınların mamografi veya ultrason kullanarak meme kontrolüne girmeleri önerilir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra

Meme büyütme ameliyatından sonra, göğüs bölgesi darbe gibi travmatik olaylardan korunmalıdır. Aynı zamanda genel beden sağlığına da dikkat edilmelidir. Meme büyütme ameliyatından sonra göz önünde bulundurulması gereken diğer noktalar şöyle sıralanabilir;

 • Kontrol için doktora sık sık gidilmelidir.
 • İlaç kullanımına doktor tarafından önerilen süre boyunca devam edilmelidir.
 • Ağır fiziksel işlerden ve egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Mutlaka 6 ay sütyen takılmalıdır.

Göğüs büyütme ameliyatı, ilgili protezin meme dokusunun yada meme altında bulunan kas dokusunun altına yerleştirilerek tamamlanır. Bu aşamada, uygulama alanında ufak bir kesi açılarak gerçekleştirilebilir. İnsizyon nedeniyle ameliyat sonrası ufak bir iz kalabilir, ancak bu iz görünmez konumdadır. Uygun hastalarda koltuk altından da meme protezi yerleştirilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...