İstanbul Meme Estetiği

İstanbul Meme Estetiği

Güzel ve orantılı bir vücut her kadının sahip olmak istediği bir görüntüdür. Fiziksel güzellik her dönemde dönemin imkanlarına bağlı olarak farklı yöntemler ile sağlanmaya çalışılmıştır. Günümüzde ise gerek teknolojinin gelişmesi gerekse de tıp alanındaki çalışmaların imkan vermesi sonucunda estetik operasyonlar uygulanmaktadır.

Meme ölçüsünün ve görüntüsünün kadın vücudu ile orantılı bir şekilde görünmesi için meme estetiği ameliyatları uygulanmaktadır.

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği genellikle meme ölçüsü vücuduna göre orantısız olan kadınların tercih ettiği bir uygulama olmakla birlikte aynı zamanda erkeklerde meme büyümesi problemlerinde ya da herhangi bir nedenle meme kaybı yaşayan kişilerin tercih ettiği bir uygulamadır. Meme estetiği kişinin ihtiyacına ve arzusuna göre farklı yöntemler ile gerçekleştirilmektedir.

Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Meme Küçültme (göğüs küçültme)
 • Meme Büyütme (göğüs büyütme) (silikon)
 • Meme Dikleştirme (göğüs dikleştirme)
 • Meme Yapımı (meme rekonstrüksiyonu / göğüs yapımı)
 • Meme Ucu Estetiği (göğüs ucu estetiği)
 • Jinekomasti (Erkekte meme büyümesi)

Meme Estetiği Neden Tercih Edilir?

Özellikle kadınlar hem psikolojik hem de sosyal açıdan dış görünümlerine büyük önem vermektedir. Vücuduna oranla çok küçük meme ölçüsüne sahip olanl kadınlar meme büyütme estetiği ile özgüven kazanmakta ve bunun sonucunda gerek cinsel yaşamlarında gerekse de sosyal yaşamlarında daha mutlu hissetmektedir. Meme ölçüsü vücuduna oranla büyük olan kadınlar ise hem estetik hem de sağlık açısından meme küçültme ameliyatına başvurmaktadır. Büyük meme; boyun ve sırt ağrılarına, kıyafet seçiminde zorluğa, aşırı terleme ve sosyal yaşamda özgüven eksikliğine neden olmaktadır. Meme küçültme ameliyatları sayesinde orantılı bir vücut konturuna sahip kadınlar daha mutlu olmakta ve büyük memenin neden olduğu sağlık problemlerinden kurtulmaktadır.

Bazı kadınlarda ise genetik faktörler, hormonal dengesizlikler, aşırı kilo alıp verme ya da ileri yaş gibi nedenler ile meme sarkma problemi görülmektedir. Daha genç ve daha güzel bir vücuda sahip olmak isteyen kadınlar ise meme dikleştirme ameliyatını tercih etmektedir. Kanser ve benzeri nedenler ile meme dokusunun bir bölümü ya da tamamı alınmış kadınlar ise meme rekonstrüksiyonu uygulamasını tercih etmekte ve böylece kendilerini daha mutlu hissetmektedir.

Meme Estetiği Çeşitleri Nelerdir? 

Meme estetiği ameliyatı kadınlar tarafından en çok tercih edilen estetik ameliyatlar arasında yer alan uygulamalardır. Genellikle meme estetiği ameliyatları meme büyütme meme küçültme ve meme dikleştirme işlemleri için yapılan uygulamalardır. Bu işlemlerin uygulanabilmesi için kadınların 18 yaşından büyük olmaları gerekir. Çünkü 18 yaşından küçük olan kişilerde vücut gelişimini tam olarak tamamlanmadığı için bu estetik operasyonlar yapılamaz. Meme yapısı hastanın vücut yapısına uygun olarak şekillendirilir.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı kadınların en çok talep göstermiş olduğu ameliyatlar arasında yer alır. Meme ameliyatı yaptırmak isteyen kadınlar genellikle göğüs ölçüleri küçük olan kadınlardır. Ya da göğüs şekilleri arasında büyüklük farkı bulunur. Bazı kadın gruplarında aşırı zayıflamaya bağlı olarak göğüslerde küçülme meydana gelebilir bu durumda da meme büyütme operasyonları uygulanır. Bazen de meme kanserinin neden olduğu problemler nedeniyle göğüslerden birinin veya ikisinin alınması sonucunda meme protezleri uygulanarak göğüs büyütme işlemleri uygulanır. Meme büyütme ameliyatlarının yapılabilmesi için hastaların vücut gelişimlerini tamamlamış olmaları gerekir.

Meme büyütme operasyonları sırasında hastaya en uygun olan meme protezleri belirlenerek ameliyat yöntemiyle hastaya uygulanır. Genellikle koltuk altı ve göğüs altından yapılan Kesiler ile bu implantların yerleştirilmesi gerçekleştirilir. Ameliyat öncesinde hastanın vücut yapısına en uygun olan meme protezleri hasta ve doktor ile birlikte seçim yapılarak belirlenir. Hastaya uygulanacak olan protezin büyüklüğü hastanın istekleri doğrultusunda ve vücudunun yatkınlığına bağlı olarak seçilir. Uygulanan protez ve silikon işlemleri hastada herhangi bir problem yaşanmasına neden olmaz. Göğüs büyütme ameliyatları özellikle son dönemlerde gelişen teknoloji sayesinde kolaylıkla uygulanan ve hastalarda hiçbir komplikasyon gelişmeden sonuçlanan ameliyatlar arasında yer alır.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatları estetik amaç dışında kadınların sağlık için yaptırdığı ameliyatlar arasında yer alır. Özellikle son yıllarda devletin desteklediği ameliyatlar arasına girmesi nedeniyle meme küçültme ameliyatları daha sıklıkla uygulanır hale gelmiştir. Meme küçültme ameliyatı genellikle kadınlarda oluşan sağlık problemlerinin önüne geçilmek için uygulanan işlemlerden biridir.

Kadınlarda meme büyüklüğüne bağlı oluşan sorunlardan en sık karşılaşılanı ve en çok rahatsız edici olanı sırt ağrısı ve bel ağrısı oluşmasıdır. Özellikle meme boyutunun büyüklüğüne bağlı olarak kadınlarda oluşan kamburlaşma ile sırt ağrısı ve bel ağrısının şiddeti daha da fazla olabilir. Bu problemlerin önüne geçmek için meme küçültme ameliyatı kadınlar için en ideal uygulamalar arasında yer alır. Büyük meme problemlerinden biri de kadınlarda omuz bölgesinde çökme oluşması ve göğüs aralarında oluşan pişik enfeksiyon ve alerji oluşumudur. Bu nedenle sağlık problemlerinin giderilmesi için meme küçültme operasyonları uygulanır.

Meme küçültme operasyonlarında ameliyat öncesinde hasta ve doktor ile ortaklaşa karar alınarak beden yapısına en uygun göğüs ölçüleri belirlenerek ameliyat esnasında bu oranlarda küçültme uygulanır. Ameliyat sırasında meme dokusu içerisinde yer alan fazla yağ dokuları ve meme dokuları çıkarılarak meme dokusu yeniden şekillendirilir. Yapılan şekillendirme işleminden sonra hasta sağlık problemlerinden kurtularak daha kaliteli bir yaşam sürer. Ayrıca meme küçültme operasyonları estetik açıdan da daha güzel bir görüntü oluşturmasını sağlar.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatı meme yapısı deforme olmuş ve sarkmış olan kadınlara sıklıkla uygulanan operasyonlar arasında yer alır. Özellikle kadınların doğumdan sonra oluşan emzirmeye bağlı meme deformasyonları ve sarkmaları bu uygulanan işlemler ile düzeltilerek meme yapısı tekrardan şekillendirilir. Kadınlarda ilerleyen yaş gruplarında da oluşan sarkma problemleri meme dikleştirme operasyonlarıyla rahatlık da giderilerek daha dik bir görüntü oluşumu sağlanır.

Meme yapısının sarkmasına neden olan en önemli etmenlerden biri kilo alıp vermeye bağlı olarak meme yapısının elastikiyetini kaybetmesidir. Ayrıca meme yapısı büyük olan kişilerde ilerleyen yaşların etkisiyle zamanla memeler sarkmaya başlar ve deforme bir görüntü oluşur. Bu deforme oluşumlarının önlenmesinde meme dikleştirme operasyonları başarılı sonuçlar içerir. Meme operasyonları ortalama olarak 3 saat süren operasyonlardır.

Operasyon esnasında hastalarda komplikasyon gelişimi çok nadir olarak görülür. Ameliyat esnasında meme bölgesinde sarkan deri alınarak göğüs uçları tekrardan şekillendirilerek dikilir.

Meme Estetiği Öncesi Muayene

Meme estetiği uygulaması için doktora başvuran kadınlar öncelikle ayrıntılı bir sağlık taramasından geçmektedir. Bu süreçte herhangi bir komplikasyon yaşanmaması adına ameliyat planlamasının nitelikli bir şekilde oluşturulması gerekmektedir. Tercih edilen meme estetiği uygulamasına yönelik gerekli ölçü ve planlama süreci yaşanmaktadır. Meme büyütme estetiği olacak kadınlar için tercih edecekleri protezin materyaline doktor önerisi ile karar verilmeli ve gerçekçi bir ölçü beklenilmelidir. Meme küçültme ya da meme dikleştirme ameliyatları öncesinde ise doktora tüm şikayetlerin ayrıntılı bir şekilde bildirilmesi gerekmektedir.

Meme estetiği ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilen, anesteziye bağlı ya da kanamaya bağlı birtakım riskler barındıran uygulamalardır. Bu nedenle ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorun özenli bir şekilde seçilmesinin yanı sıra ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde doktorun önerilerinin dışına çıkmamak da gerekmektedir.

Meme Estetiği Riskli midir?

Meme estetiği ameliyatları da her cerrahi müdahalede olduğu gibi birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Bu risk faktörleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Anesteziye bağlı riskler
 • Kanama
 • Meme asimetrisi
 • Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezlerin alerjik reaksiyona neden olması
 • Kalıcı dikiş izi
 • Süt kanallarına zarar verilmesi
 • Meme başlarının farklı yönlere bakması
 • Ağrı Meme bölgesinde sertlik oluşması
 • Emzirme problemleri
 • Enfesksiyon

Bu risk faktörlerinin önüne geçilmesi için ameliyat planlamasının nitelikli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda alanında uzman cerrahların uyguladığı ameliyatlarda komplikasyon riski oldukça azdır. Ameliyat sonrasında herhangi bir enfeksiyon ya da ağrı problemleri yaşamamak için doktor reçetesine eksiksiz bir şekilde uyulması gerekmektedir.

Meme Estetiği ve Meme Kanseri İlişkisi

Meme kanserine bağlı olarak gelişen meme ve göğüs dokusu kayıpları uygulanan meme estetik operasyonları ile düzeltilebilir. Meme kanserinde hastalarda bir veya iki göğsünde kayıplar yaşanabilir. Bu durumda hastaya en uygun meme protezleri belirlenerek estetik operasyonlar ile meme şekillendirme ve büyütme işlemi yapılır. Bazen meme kanseri sonucunda göğüs kaybı yaşanmasa da göğüslerde deformasyon ve şekil bozuklukları görülebilir. Yaşanan bu deformasyonlarda uygulanan işlemlerle rahatlıkla düzeltilerek meme şekillendirmesi yapılır.

Meme Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Meme estetiği çeşitleri nelerdir?

Meme estetiği; meme küçültme ve meme büyütme uygulamalarıdır. Ameliyata başvuran kişinin vücuduna orantılı bir ölçüde görünümü yeniden kazandırılan memenin doğal bir görünüme sahip olması gerekmektedir. 

Meme estetiği öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Meme estetiği öncesinde ameliyat planlaması oldukça önemlidir. Kullanılacaksa meme protezinin türü ve markasının, amaçlanan meme ölçüsünün kararı kesin bir şekilde alınmalıdır.

Meme estetiği sonrası iz kalır mı?

Meme estetiği sonrasında ameliyatı alanında uzman bir cerrah tarafından uygulandığında minimum düzeyde iz kalacaktır. Ameliyat izleri zamanla görülmeyecek hale gelmektedir. Ancak tecrübesiz cerrahlar tarafından uygulanan meme estetiği ameliyatlarında ise kozmetik problemlere neden olabilecek şekilde ameliyat izi kalmaktadır. 

Meme estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Meme estetiği sonrasında doktorun önerdiği ilaçlar ve medikal sutyenin kullanımı aksatılmamalıdır. İyileşme sürecinde ağır sporlardan kaçınılmalı, uygulama alanı her türlü travmatik olaylardan (çarpma, düşme, darbe alma) korunmalıdır. Ameliyat sonrasında alkol ve sigara tüketimi de ameliyat yaralarının iyileşmesini geciktirebilmesi nedeni ile bu alışkanlıklardan uzaklaşılmalıdır.

Meme estetiği sonrası emzirmede problem yaşanır mı?

Meme estetiği sonrasında emzirirken çoğunlukla herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Bunun yanı sıra alanında tecrübeli ve uzman cerrahlar tarafından uygulanmayan ameliyatlarda emzirmede problemler yaşanabilmektedir.

Meme estetiğinde doktor seçimi nasıl olmalıdır?

Meme estetiğinde doktor seçimi aşamasında doktorun daha öncesi uygulamalarının canlı örneğini görmek ameliyatın başarısı hakkında ip ucu verebilmektedir. Bununla birlikte merak ettiğiniz her konuya yanıt bulabileceğiniz bir doktor ile iletişime geçmeniz önerilmektedir. 


İletişim

Telefon : 0(212) 572 05 95
Gsm : 0(532) 324 16 06
Adres : Halit Ziya Uşaklıgil Cd. No:3 D:10 Zeytinlik Mahallesi Bakırköy/İstanbul

 

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...