Göğüs Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

Göğüs Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

Göğüs Estetiği Nedir?

Meme estetiği kadınların ideal ölçülerde göğüs yapısına sahip olmak için gerçekleştirilen, göğüs yapısına müdahale edilerek göğüs yapısının büyütülmesini göğüs yapısının dikleşmesi veya normalden büyük olan göğüs yapısının küçültülmesini sağlayan işlemlerdir. Meme estetiği günümüzde çoğu kadın tarafından en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alır. Estetiysen cerrahların da günümüzde en çok yapmış olduğu işlemlerden biridir. Meme estetiği yaptıran kişiler bu işlemleri hem estetik görüntü amaçlı hem de sağlık amaçlı yaptırabilir.

Gereğinden küçük olan göğüslerde meme dokusu büyütülerek daha güzel bir estetik görüntü oluşturulur. Zamanla deforme olmuş göğüs şekilleri de uygulanan işlemlerle dikleştirilerek eski formuna dönüştürülebilir. Bu işlemler genelde estetik görüntü için uygulanan işlemlerdir. Fakat göğüs küçültme ameliyatları genellikle sağlık açısından yapılan hastanın yaşam kalitesini etkileyen operasyonlar arasında yer alır. Büyük meme yapısı kadınlarda birçok deformasyona neden olabilir. Özellikle büyük meme yapısı nedeniyle kadınlarda bel ve sırt ağrıları omuz eğrilikleri en sık görülen yaşam kalitesini etkileyen olumsuz durumlar arasında yer alır. Bu nedenle tüm meme operasyonları estetik amaçlı yapılmamaktadır. 

Meme estetiği dünyada milyonlarca kadın tarafından yapılan en çok tercih edilen operasyonlar arasında yer alır. Her yıl meme operasyonu geçiren kadın sayısı gittikçe yükselen rakamlara ulaşarak devam eder. Kadınlar göğüslerinden duydukları şikayetten kurtulmak için bıçak altına yatarak operasyon geçirmeyi tercih ederler. Meme estetiğinin en çok tercih edilme amacı küçük göğüslü kadınların büyük göğüslere sahip olmak için meme protezi uygulaması ile büyük göğüslere sahip olma isteğidir. Meme estetiği operasyonlarında ikinci tercih nedeni ise deforme olmuş meme yapısının düzeltilmesidir. Bu durum genellikle doğum yapmış kadınların emzirme işleminden sonra göğüslerin de oluşan deforme ve sarkıklıklardan kurtulmak için yaptırdığı yöntemler arasında yer alır. Meme estetiğinin üçüncü sırada yer alan en çok yaptırılması nedeni ise büyük göğüslü kadınların küçük göğüslere kavuşmak için meme küçültme operasyonlarını tercih etmeleridir.

Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs estetiği uygulamaları genel olarak üç aşamada yapılan işlemlerdir bunlar;

  • Göğüs (meme) büyütme ameliyatları
  • Göğüs (meme) küçültme ameliyatları
  • Göğüs (meme) dikleştirme ameliyatları
  • Olarak gruplandırılan estetik operasyonlardır. 

Meme Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı kadınların en çok tercih ettirdi operasyon grupları arasında yer alır. Kadınlar genellikle göğüs ölçülerinin ideal ölçülere ulaşması için göğüs büyütme ameliyatını tercih ederler. Göğüs büyütme ameliyatının tercih edilme nedenleri arasında, Göğüs bedenleri arasında iki göğüs üzerinde oluşan beden farkı, göğüs dokusunda oluşan kilo alıp vermeye bağlı sarkma ve deformasyonlar, Geçirilen hastalık ve buna bağlı olarak göğüs kayıpları yaşanması.

Özellikle geçirilen kanser gibi hastalıklara bağlı olarak meme dokusunun alınması göğüs büyütme operasyonlarında tercih nedenleri arasında yer alır. Meme büyütme operasyonlarının yapılabilmesi için kadınların 18 yaşını geçmiş olmaları gerekir. 18 yaşından küçük hasta gruplarına vücut gelişimleri tamamlanmadığı için ameliyat işlemi uygulanmaz. Göğüs büyütme ameliyatından önce hastanın vücut yapısına uygun olan göğüs protezleri belirlenerek doktor ve hasta tarafından karar verilir. Özellikle hastanın kilosu ve boyu uzunluğu belirlenen protezin büyüklüğünde önemli rol oynar. Belirlenen protezler hastaya ameliyat ile uygulanarak hastanın istediği göğüs ölçülerini ulaşması sağlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüs küçültme ameliyatları genellikle hastanın estetik görüntüsünden çok sağlık problemleri nedeniyle tercih edilen estetik operasyonlardır. Göğüs büyüklükleri hastada birçok sağlık probleminin yaşanmasına neden olur. Özellikle hastada göğüs büyüklüğüne bağlı olarak kronik bir şekilde sırt ve bel ağrısı oluşur. Sutyen kullanımlarında hastalarda omuzlarda içe çökme ve deformasyon görülür. Göğüs büyüklüğüne bağlı olarak göğüs aralarında ve altlarında alerjiler ve enfeksiyon oluşumları görülüyor. Kadınların günlük aktivitelerini gerçekleştirmesine ve gündelik hayatlarında yaşam kalitesini düşünmesine neden olur. Bu nedenle hastaya uygulanan ameliyat yöntemi ile göğüs küçültme işlemi uygulanır. Göğüs küçültme ameliyatı meme dokusu içerisinde yer alan dokuların çıkartılarak yeniden şekillendirilmesi ile yapılır. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs dikleştirme ameliyatı göğüs bölgesinde oluşan deformasyonlara bağlı sarkma ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi için uygulanan ameliyat işlemleridir. Uygulanan ameliyat işlemleri ile göğüs bölgesinde oluşmuş olan şekil bozuklukları ve deformasyonlar düzeltilerek memeye tekrar yapı ve şekil kazandırılır. Özellikle doğum yapmış kadınların emzirmeye bağlı deformasyonları gidermek için en çok tercih ettikleri yöntemler arasında yer alır. Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan sarkma ve şekil bozuklukları da bu yöntemle düzeltilebilir. Meme dokuları bu ameliyat ile tekrardan şekil kazanır ve dikleşmesi sağlanır. Gerek duyulduğu durumlarda memeye protez uygulamaları yapılarak şekil verilir.

Meme Estetiği Meme Estetiği Nedir?

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...