Yüz Germe Ameliyatında Uygulanan İşlemler

Yüz Germe Ameliyatında Uygulanan İşlemler

Yüz germe operasyonları son dönemde sıkça tercih edilen, yaşlanma etkilerinin önüne geçmekte ve güzelleşme sağlamaktadır. Daha genç görünebilmek için tercih edilen yüz germe uygulamalarının yapılan seçimlere göre farklı şekillerde uygulanabildiği görülmektedir. Cerrahi müdahale ile yapılan yüz germe uygulamaları olabildiği gibi, ameliyatsız yapılabilen yüz germe uygulamaları da mevcuttur. Bu noktada verilecek kararda hastanın durumu ve doktorunun yönlendirmesi etkili olacaktır. Neredeyse her yaş grubu tarafından güvenle tercih edilebilen yüz germe tekniği sayesinde, ortaya çıkan ilk çizgilere bile müdahale edilebildiği görülmektedir.

Konu hakkında çalışmalar yapan uzmanlar, yüz germe uygulamalarının, yaşlanmanın belirtisi olarak ortaya çıkan ilk çizgiler üzerinde yoğunlaşması gerektiğini dile getirmektedir. Bu sayede, ilk çizgilerin ileride derinleşmeden ve tedavi edilmesi çok daha zor olmadan önüne geçilmesi mümkün olacaktır.

Yüz germe uygulamalarında eğer çizgiler çok derinleşmeden müdahale edilirse daha az işlem yapılır ve bu işlem de daha kısa sürede tamamlanır. İleri derece derinleşen ve belirginleşen çizilere müdahale edilmesi de elbette mümkündür ancak, bu sırada çok daha fazla işlem yapıldığı görülür. Yüz germe uygulamalarında kullanılan çeşitli yöntemler mevcuttur. Hastaların tercihi ne yönde olursa olsun uygulama öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken birçok önemli husus bulunmaktadır.

Yüz Germe Uygulaması Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

 • Yüz germe uygulamaları, her operasyonda olduğu gibi her şeyden önce hastanın bu sürece hazır olmasını gerektirmektedir. Hastalar nasıl bir süreç geçireceklerini bilir ve buna hazır olurlarsa hem operasyon daha başarılı geçer hem de hastalar operasyon öncesi ve sonrası dönemde daha rahat ederler. Yüz germe uygulaması için hastaların yaklaşık yirmi günlük bir süreyi bu uygulama için ayırmaları yeterli olmaktadır.
 • Sürecin daha rahat geçmesi ve uygulama sonrasında başarılı bir sonuç alınabilmesi için hastaların doktor seçiminde oldukça hassas davranmaları gerekmektedir. Doğru doktor seçimi için iyi araştırma yapmak ve doktorun daha önce uygulama yaptığı hastaların fotoğrafları ile birlikte hikayelerini gözlemlemek doğru bir yol olacaktır.
 • Yüz germe estetikleri doğru bir şekilde planlanır ve işinde iyi olan bir uzman tarafından yapılırsa en doğal estetikler arasında sayılabilir. Yaşlanma belirtilerine karşı bir mücadele niteliğinde olan bu uygulamalarda işlem sonrası komplikasyonların gelişme ihtimali az olduğu için hastalar daha kolay karar verebilirler.

Yüz Germe Uygulaması Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

 • Yüz germe uygulaması sonrasındaki gece hastaların hafif bir sızı hissettikleri görülebilmektedir. Oluşan şişliklerin etkisiyle az olsa bir ağrı da hissedilebilir.
 • Yüz germe operasyonu geçiren kişiler genel olarak uygulamadan sonraki gün hastaneden çıkarılır. Hastaların cilt altında biriken sıvının kolaylıkla dışarı atılabilmesi için küçük direnler takıldığı görülmektedir. Bu direnlerin çıkarılması yaklaşık 48 saat sonra gerçekleşir. Direnlerin çıkarılmasını takiben hasta taburcu edilebilmektedir. Atılan dikişlerin alınması ise, operasyonu takiben yedi ya da on gün sonra mümkün olmaktadır.
 • Operasyondan sonra morlukların ve şişliklerin iyileşmesi için de bir süre geçmesi gerekecektir. Bu süreçte morlukların geçmesi daha kısa sürerken şişliklerin tamamen inmesi zaman alacaktır. Morluklar yüz germe uygulaması sonrasında yaklaşık bir hafta içinde iyileşecektir. Şişliklerin tam olarak iyileşmesi için ise, bir aylık bir sürenin tamamlanması gerektirmektedir. Eğer yüz germe, yaşlanma durumu daha ileri seviyede olan bir kişiye yapılmışsa ve boyun bölgesinde daha fazla sarkıklık söz konusu ise, şişlik ve morlukların iyileşme süreleri daha uzun olabilmektedir.
 • Operasyon sonrasında iyileşme süresinin daha hızlı ilerlemesi ve şişliklerin azalması için başın kalp seviyesi üstünde tutulması önerilmektedir. Özelikle uyku sırasında yarı oturur pozisyona yakın bir şekilde yatılması oldukça önemlidir. Eğer çok dağınık yatan bir kişiyseniz ve kendinizi kontrol edemeyeceğinizi düşünüyorsanız başınıza sizi uyarabilecek çıkıntılı bir şapka takarak yatmanız faydalı olacaktır.
 • Yine yüz germe uygulamasından sonra şişliklerin hızla iyileşmesi ve ödem miktarının azaltılabilmesi için hastaların bir süre tuzlu gıdalardan uzak durması ve bol miktarda su tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Yüz bölgesi için yapılan germe işlemi ne kadar iyi yapılırsa yapılsın hastalar bir süre de olsa uygulama izlerini taşıyacaklardır. Eğer germe işlemi için açılan kesiler, saç içi gibi görünmeyen bölgelerden açılmış ise izler belli olmayacaktır. Ancak kulak bölgesine açılan kesilerin kalan kırmızı izleri birkaç ay belirgin olacaktır. Bu izlerin görünmesini istemeyen hastalar makyaj malzemelerinin yardımıyla belirginliği minimum düzeye düşürebilir ya da tamamen gizleyebilir.
 • Sigara kullanımı tüm operasyonlardan sonra iyileşme sürecini uzatacağı ve olumsuz etkiler gösterebileceği için durdurulmalıdır. Sigara kullanan kişilerin bu tip operasyonlar geçirdikten sonra kendi sağlıkları ve kısa sürede iyileşebilmeleri için sigara içmemeleri yerinde bir davranış olur.
 • Yüz germe uygulamasından sonra hastalar için önemli görülen bir diğer husus ise cilt bakımı olacaktır. Uygulama sonrasında cilt yaklaşık bir hafta kadar flaster içinde kaldığından bakım yapılabilmesi mümkün olmaz. Flaster açılımının ardından kısa bir süre sonra cilt dengesini yeniden sağlayacağı için bakım yapmaya başlanabilir. Hastanın durumuna göre operasyondan sonraki üçüncü ya da dördüncü hafta cilt bakım ürünleri ile temizleme yapılabilmektedir. Ayrıca kullanılan vitamin destekleri ile de cilt iyileşmesi desteklenebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...