İstanbul Burun Estetiği

İstanbul Burun Estetiği

Burun gerek estetik gerekse fonksiyonel açıdan oldukça önemli bir organdır. Solunumun başlangıcı olan ve koku duyusunun alınmasını sağlayan burun organı yüz bölgesinin odağında ve kemikli bir yapıya sahip olması nedenleri ile estetik açıdan da oldukça önemlidir. Burunda şekil bozukluğu yaşayan ve burun şeklinden hoşnut olmayan insanlar günümüzde sıklıkla burun estetiği uygulamalarına başvurmaktadır.

Neden İhtiyaç Duyulur?

 • Kişilerin beğenilme isteği,
 • Güzel olma isteği,
 • Değişim isteği,
 • İş yaşamında başarılı olma isteği,
 • Beğenilen kişilere benzeme isteği,
 • Karakteristik görünümden uzaklaşma isteği,
 • Modaya uyma isteği,
 • Daha genç görünme isteği,
 • Yapısal bozukluklar,
 • Yaralanma, yanma gibi dış görünüşü etkileyen durumlar,
 • Nefes daralmaları,
 • Burun bölgesindeki deformasyonlar,
 • Zorunlu operasyonlar sırasında yeniden şekil verme fırsatı olarak sıralanabilir.

Hangi Yöntemler Kullanılır?

Burun şeklinde estetik bir görünüme ulaşmak için farklı uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Burun büyütme / küçültme
 • Burun ucu kaldırma
 • Burun kanatlarının küçültülmesi
 • Burun deliklerinin daraltılması
 • Burun eğriliğinin giderilmesi
 • Burun kemerinin düzeltilmesi

Bu uygulamaların hangisi veya hangilerinin uygulanacağına ameliyat planlaması sürecinde karar verilmektedir. Doğru bir ameliyat planlaması burun estetiğinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Burun Estetiği Tedavisi Aşamaları

Planlama

 • Estetik operasyon öncesi hasta hekimiyle görüşüp beklentilerini tam olarak anlatmalıdır. Her hastanın kemik ve cilt yapısı, iyileşme süresi, yaşı ve yapısal özellikleri farklıdır. Hekim hastasına en doğru bilgileri verecektir.
 • Görsel sunum Hekim estetik operasyon uygulanacak burunun çeşitli açılardan fotoğraflarını çekip bilgisayar ekranında hastaya operasyon sonrası görüntüsü için fikir verir.
 • Operasyon hazırlığı Hekim anestezi ve operasyon sırasında uygulanacak yöntemler hakkında hastayı etraflıca bilgilendirir. Operasyon öncesi yapılacak işlemleri hastaya bildirilir ve gerekli kurallar hatırlatır.

Operasyon aşaması

 • Operasyon kesinlikle yetkili bir merkezde yaptırılmalıdır. Burun estetiği operasyonu genel anestezi ile yapılır. Operasyonun durumuna göre süresi farklıdır. Operasyonun ardından ilk gün yüzde şişlik ve ağrı hissedilebilir. Operasyon sonrası gelişen morluklar bir hafta içerisinde geçer. Bu süre içerisinde burunda ufak kanamalar oluşabilir.  Buruna yerleştirilen silikonlar ve alçı ilk hafta içinde çıkarılır ve hasta daha rahat nefes alır.

İyileşme aşaması

 • Burun estetiği geçiren hastalar birkaç gün gibi kısa bir sürede ayağa kalkıp fazla zorlanmamak kaydıyla normal yaşamlarına dönmektedirler. Tam olarak günlük aktivitelerine devam edebilmeleri birkaç haftayı bulmaktadır. Yaklaşık iki ay kadar zorlayıcı faaliyetlerden, ağır sporlardan, kan basıncını arttıran hareketlerden, yorucu çalışma koşullarından, yüze alınacak darbelerden ve güneş ışığından uzak durulması gerekir. Buruna baskı yapan gözlük kullanımından da kaçınılmalıdır. Hastanın tam olarak iyileşmesi altı ay ila on iki ay sürmektedir.

Kimler için Uygundur?

Burun estetiği için tercih edilen yaş sınırlaması 18 yaş üzeridir. Burun gelişimini tamamlamamış bireylere estetik operasyon önerilmemektedir. 18 yaş altı yapılan operasyonlar genellikle sağlık sorunlarından dolayı örneğin yaralanma, yapısal bozukluklar, nefes alamama gibi etkenler oluştuğunda zorunlu hallede yapılmaktadır. Estetik amaçlı operasyonu genellikle burun ve yüz oranı uyumsuz olanlar, normal ölçülerin dışında küçük veya büyük burnu olanlar, burun kemiği üzerinde köprü olanlar ve burun yapısında eğrilik olanlar tercih etmektedirler.


İletişim

   Tel : 0(212) 572 05 95
Gsm : 0(532) 324 16 06
 

 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun esteitği diğer adıyla rinopasti, ''açık'' ve ''kapalı'' olmak üzere iki teknik ile uygulanmaktadır. Açık rinoplastide burun derisi, burun tabanından atılan kesiler ile yukarı kaldırılır. Böylece cerrah kıkırdak ve kemiklere görerek müdahale edebilir. Kapalı rinoplasti ise kesi ve dikiş gibi işlemler içermemektedir. İşlem burun deliklerinden girilerek yapılır. Bu nedenle açık rinoplastiye göre daha zorlu bir işlemdir. Daha çok deneyim ve el becerisi ister.

Bu iki tekniğin elde edilen sonuç olarak birbirinden farkı yoktur. Kimi cerrah açık rinolplastiyi tercih ederken, kimisi kapalı rinoplastiyi tercih eder. Önemli olan uyguladığı teknikte deneyimli ve işini bilen, iyi referansları bulunan cerrahlara baş vurmaktır.

Ağrılı Bir İşlem midir? 

Burun estetiği genel veya hastanın tercihine göre lokal anestezi altında yapılır. Bu nedenle hasta işlem esnasında hiçbir ağrı veya acı duymaz. ameliyattan sonraki olası ağrılar ise basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilecek cinstendir.

İstenilen Burun Şekline Sahip Olunabilir mi?

Hastanın istek ve beklentilerine elbette baş vurulur ve dikkate alınır. Ancak bu beklentilerin gerçekçi olması önemlidir.

Başarılı bir burun estetiğin sırrı yüz ile orantılı ölçülerde ve olabildiğinde doğal görünümlü bir burna sahip olmaktır. Bu nedenle cerrah planlama sürecinde hastaya, isteklerine göre olabilecek en iyi seçenekleri sunmaktadır.  

Ameliyattan Sonra Koku Alma Duyusu Etkilenir mi?

Hayır, ameliyattan sonra koku alma duyusu azalmaz. Rinoplasti, estetik bir operasyon olduğu kadar fonksiyonel de bir işlemdir. Yani başarılı bir rinoplastide temel amaç burnun rahat nefes ve koku alma gibi işlevlerini korumaktır.

Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatı ortalama 1 - 2 saat sürmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?

Burun estetiği ameliyatından sonra ilk 3 gün hassas ve önemlidir. Hasta 3 gün sonra günlük yaşantısına dönmeye başlayabilir. Ofis işinde çalışanlar ameliyattan bir hafta sonra işlerine dönebilirler.


İletişim

Telefon : (212) 572 05 95
Gsm : 0532 324 16 06
Adres : Halit Ziya Uşaklıgil Cd. No:3 D:10 Zeytinlik Mahallesi Bakırköy/İstanbul

 

Burun Estetiği S.S.S Soruları

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...