Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kulak, işitme organıdır, sesleri algılamamızı sağlar. Çevremiz ile etkileşimimizin ve iletişimimizin bir parçasıdır. Kulak, iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere 3 ana kısımdan oluşur. Kulak kepçesi, dış kulağı oluşturur, gelen sesleri toplayarak orta kulağa geçmesini sağlar. Orta kulak, gelen ses titreşimlerini iç kulağa iletir. İç kulak ise ses titreşimlerini sinirlerin iletebileceği sinyallere dönüştürerek beyine aktarımını sağlar. Bu mekanizma ile sesleri algılarız.

Kulak kepçesinin işitme açısından açısından bir önemi yoktur, ancak seslerin geliş yönünü belirlememizi sağlar. Fonksiyonel açıdan hayatımızı değiştirecek kadar önemi olan kulak, bulunduğu konum açısından da insanın dış görünümünü etkileyen, estetik olarak da yüksek değeri olan bir organdır.

Kulaklarda hiç kulak gelişmemesinden, çok değişik şekil bozukluklarına kadar geniş bir yelpaze içinde farklı kulak deformiteleri görülebilir. Bunlar içinde en çok görülen ve estetik cerrahide belki de en çok operasyonu yapılan kulak problemi, kepçe kulak, diğer bir deyişle yelken kulak deformitesidir.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Uygulanır? 

Kepçe kulak deformitesinde esas sorun kulağın baş ile yaptığı açının normalden daha geniş olmasıdır. Dolayısıyla kulaklar normal pozisyonuna oranla öne doğru daha açık dururlar. Bu durum, halk arasında, çocuğun anne karnındaki bozuk duruşu ya da uyku esnasındaki yanlış yatışından dolayı olduğu düşünülse de pek gerçeği yansıtmaz. Diğer taraftan kulak kepçesi içindeki kıkırdak kıvrımlarının belirgin olmaması, kulak kepcesinin iç yüzeyinin kıvrımsız, bir bakıma kaşık gibi görünmesine de yol açar.

Kulak şekli, bebeklik döneminden itibaren gelişmeye başlar ve 5-6 yaşına kadar gelişimi tamamlanır. Bu yaşlardan itibaren çocuklar okula başlamasıyla birlikte sosyal bir hayatın da içine girmiş olurlar. Yeni bir ortamda, yeni bir arkadaş çevresi edindikleri için ilişki içinde oldukları insanlar da artar. Kepçe kulak problemi olan çocuklar, girdikleri yeni çevrede, arkadaşlarının kulaklarıyla ilgili eleştirilerinden, kendisiyle alay edilmesinden, kulaklarını konu alan esprilerin yapılmasından ruhsal olarak etkilenirler.

Hatta bu etkilenme sonucunda ileriki yıllarda erkeklerde saçları kısa kestirememe, kadınlarda saçlarını hep açık bırakıp toplamama şeklinde estetik kaygılar ve aşağılık kompleksi gelişebilir. Benzer şekilde ruhsal problemlerin yaşanmaması için, kepçe kulak estetiği düzeltme ameliyatları en uygun çözümdür. Kepçe kulak estetiği düzeltme ameliyatının en uygun zamanı, hemen okul çağı öncesidir. Ancak bu dönemde yapılacak ameliyatlar, anne baba kararını gerektirir. Pek çok anne baba da çocuklarının kepçe kulak problemini göz ardı eder, hatta bir problem olarak da görmezler, dolayısıyla ameliyat ile kepçe kulak estetiği düzeltme konusunu düşünmezler. Bu nedenle kepçe kulak problemi olup da çocukluk döneminde ameliyat edilmemiş birçok kişi vardır. Her ne kadar ruhsal gelişimin etkilenmemesi için en uygun ameliyat zamanı çocukluk dönemidir desek de, bu dönemde ameliyat edilmemiş kişiler de, daha sonra her yaşta ameliyat edilebilir.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası 

Kepçe kulak estetiği düzeltme ameliyatları diğer bir deyişle otoplasti ameliyatları, çocukluk çağındaki kişilerde genel anestezi altında yapılır. Daha ileriki yaşlarda genel anestezi verilmeden, sadece kulak uyuşturularak lokal anestezi yöntemiyle de yapılabilir. Çocuklarda lokal anestezinin tercih edilmemesinin nedeni, işlem sırasında çocuğun huzursuz olabileceği ve sakin durmayabileceği nedeniyle cerrahın rahat çalışabilmesinin zorluğudur.

Estetik kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır. Bu yüzden, iz kalma ve izin görünme olasılığı en düşük olan operasyonlardandır. Kepçe kulak estetiği düzeltme ameliyatı, her bir kulak için yaklaşık yarım saat sürer. Kepçe kulak estetiği ameliyatında, kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrım hatları inceltilerek ya da zayıflatılarak kıvrılması kolay hale getirilir, kıkırdaklara uygulanan kalıcı iç dikişler ile kıkırdak kıvrımları oluşturularak yeniden şekillendirilir ve yine iç dikişler ile kulak kepçesi arkaya doğru yatırılır. Ben, kalıcı iç dikişler ile kıkırdağı şekillendirdikten sonra derideki kesi yerini kapatmak için kendi kendine eriyen dikişler kullanıyorum, böylece dikiş alma zahmeti ve stresinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...