Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı

Burun orta duvarının bir tarafa doğru sapması o bölümde tıkanıklığa yol açar. Bu sebep genelde daha önce burnundan bir kaza yaşamış insanlarda görülür. Burun Tıkanıklığı oluşmakta olan burun bozukluğu tıkanıklığa yol acıyorsa nefes darlığı ve burun estetiği beraberinde yapılarak düzeltilmesi mümkündür. Burun içinde çocukluktan kalan yabancı cisimlerde tıkanıklık yaratabilir ve ilerleyen evrelerde nefes alıp vermeyi zorlaştırabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Çocuklukta buruna yabancı cisimler sokulursa burun içindeki dokular çok kolay hasar görebilir ve burun tıkanıklığı yaşanmasına sebep olabilir. Yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı genize geçiş bölümünde olan kapalılıktan kaynaklabilir. Ayrıca burun akıntısı da bu sebeplerden kaynaklanabilir. Küçük bir cerrahi işlem ile bebeklerde burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sorunu çözülmesi söz konusudur.

Çocukluk dönemlerinde ise en çok görülen rahatsızlıklar burun tıkanıklığı ve geniz eti büyümesi sorunlarıdır. Geniz eti bademcik yapısında ve damağın gerisinde üst kısımda olan bir dokudur. Geniz eti fazla olan çocuklar uyku esnasında horlama ve sesli nefes alıp verme, ağız ve diş yapısında bozukluklar yaşama gibi tehditlerle karşı karşıyadır. Burun tıkanıklığının tedavisi için cerrahi operasyon gereklidir.

Nazal polipler ise burunda oluşmakta olan iyi huylu tümör olarak adlandırılmaktadır. Ağrı kesici haplar ve allerjik sebeper nazal polipler oluşmasına sebep olabilir. Nazal poliplerde en fazla şikayetler burun tıkanıklığı ve koku almada güçlüktür. İlaç tedavisi ile polipler temizlenir eğer temizlenme sağlanmazsa burun tıkanıklığı tedavisi uygulanması söz konusudur. Şehir yaşantısının getirmekte olduğu zorluluklar nedeni ile sürekli kapalı ortamlarda bulunan ve atmosfer kirliliğine maruz kalmakta olan insanlarda kimyasal sebeplerden ve şehir yaşamından dolayı burun tıkanıklığı yaşamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...