vücut konturu

Vücut Konturu

Günümüz yaşam koşullarında, insanların en önemli sorunlarından birini istenmeyen kilolar ve vücut şeklinden duyulan mutsuzluk oluşturmaktadır. Beden formlarındaki mükemmellik algısı bir kenara, kişilerin aynada kendi vücut hatlarından ve yapısından mutlu olması, aslında pek çok farklı duruma zincirleme etkiler oluşturmaktadır. Fazla kilolardan kurtulmak, amaçlanan şekilde vücut kıvrımlarına ve hatlarına sahip olmak, sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücut konturu, istenilen kiloya sahip olmak ve ideal kilonun kalıcı olmasını sağlamak açısından, alternatif ve etkili uygulama imkanları sunmaktadır.

Tıp alanında yaşanan gelişmeler doğrultusunda, vücut kontur uygulamaları ile fazla kilolardan kurtulmak, ideal kiloların kalıcı hale gelmesini sağlamak ve istenilen kıvrımlara sahip olmak mümkün hale gelmiştir.

Vücut Konturu Hangi Bölgelere Uygulanır?

Vücut konturu, vücut hatlarının yapılan değerlendirmeler doğrultusunda yeniden çizildiği ve bu doğrultuda fazladan yağ olan bölgelere işlem gerçekleştirilen uygulamalardır. Vücut konturu, vücut hatlarının yeniden ve amaçlanan doğrultuda şekillendirildiği uygulamalardır. Vücut konturu ile vücut hatlarının yeniden şekillendirilmesi işlemi genellikle yağ alma (liposuction) uygulamalarıyla gerçekleştirilmektedir.

Vücut konturu uygulamasıyla yeniden şekillendirilen vücut bölgelerini şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

  • Kollar
  • Karın bölgesi
  • Boyun
  • Bel ve basen bölgeleri
  • Ayak bilekleri

Ayrıca gerekli olması durumunda gerçekleştirilen bacak, karın ve kol germe operasyonları, bacak alt kısmında gözlemlenen incelik veya çarpıklık için uygulanan implantlar, kalça konturu sağlamak amacıyla yapılan askı, yağ enjeksiyonu veya silikon implant uygulamaları, vücutta kontur sağlamaya yardımcı olan uygulamalardır.

Vücut Konturu Nasıl Uygulanır?

Vücut konturu uygulamalarında, öncelikle kişinin vücut yapısı detaylı şekilde değerlendirilmekte, bu doğrultuda kişinin ideal kilosu ve fazla yağ bölgeleri tespit edilmektedir. Bölgesel fazlalıklara sebep olan yağ yoğunlukları tespit edildikten sonra, ilgili bölgelere gerekli çizimler yapılmaktadır. Çizilen bölgeler, aslında ideal bir görüntüye sahip olması amaçlanan yağ fazlalıklarının tespit edilmesi ve uygulanabilmesi açısından ilk adımı oluşturmaktadır.

Değerlendirmeler doğrultusunda belirlenen fazla yağlar, vücut kontur uygulamaları doğrultusunda gerçekleştirilen çizimler ile ideal vücut yapısının dışında bırakılmakta ve yapılan işlemler doğrultusunda yok edilmektedir.

Amaçlanan ideal vücut hatlarının yeniden çizilmesi için Vazer ve Lazer Liposuction kullanılmaktadır. Boyun bölgesinden, ayak uçları ve bacak içlerine kadar pek çok noktada ideal ölçüler belirlenmektedir. Ardından 2-3 mm boyutunda delikler açılarak, bu deliklerden lazer ışını yada ultrason uygulanarak yağların eritilmesi sağlanmaktadır.

Vücut konturu uygulamaları, çoğunlukla liposuction işlemleri ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Lazer liposuction, vazer liposuction ve Radyofrekans yardımlı cihazlar kullanılarak, vücut konturu uygulaması kapsamında çizilerek belirtilen bölgelerdeki fazla yağlar, cihazlar yoluyla eritilmektedir. Aynı zamanda bölgesel dolaşımın hızlandırılması sağlanarak, kalıcı hale gelmiş ve yerleşmiş fazla yağların atımı gerçekleştirilmektedir. Uygulanan bu işlemlerin bütünü ile vücutta kontur bir düzeltme sağlanmaktadır.

Vücut Konturu Kaç Seans Sürer?

Vücut konturunun sağlanması amacıyla gerekli işlemler tek seansta uygulanabilmektedir. Tek seans ile, belirlenen fazla yağlar ve yapılan çizimler doğrultusunda lazer, vazer liposuction, radyofrekans cihazları yardımıyla eritilmektedir. Ayrıca implant, yağ enjeksiyonu ve askı uygulamaları ile gerekli bölgelerde belirlenen ve çizimi yapılan fazla yağlar ortadan kaldırılmaktadır.

Tek seans içerisinde gerçekleştirilen işlemler doğrultusunda vücut hatlarında gerekli konturlar sağlanmakta, uygulamadan sonraki süreçte ise aşama aşama gözlemlenebilmektedir.

Vücut kontur seansı sonrası 1 aylık sürecin sonunda, amaçlanan ideal vücut hatlarının %40 oranında oturduğu gözlemlenmektedir. İdeal vücut hatlarına yönelik gerçekleştirilen işlemler sonrası 2.ay sonunda ise %80 oranında oturmuş bir yapı sağlanmaktadır. Hedeflenen nitelikteki ideal vücut şeklinin tam anlamda oturması 6 ay gibi bir zaman dilimine kadar yayılım gösterebilmektedir.

Vücut konturu uygulamasında, tek seansta gerçekleştirilen işlemlerin etkilerinin zamana dağılan şekilde oturması ve bu doğrultuda kalıcı olması amaçlanmaktadır. Tek seans vücut konturu işlemleri ile, daha sıkı, daha fit, orantılı, dengeli ve ideal vücut hatları oluşturulması mümkün hale gelmekte, uygulamanın etkilerinin zamana dağılım göstermesiyle kalıcılığı sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...