Cinsiyet Değişikliği S.S.S Soruları

Cinsiyet Değiştirme Öncesi Tetkikler

Cinsiyet değiştirmek için hem kadın hem de erkeklerde üreme sisteminin sağlıklı olmaması gerekmektedir. Bu nedenle cinsiyet değişikliği ameliyatı öncesinde jinekolojik ve ürolojik birtakım testler yapılarak bu durum kanıtlanır. Aynı zamanda çeşitli psikolojik testler de yapılarak, kişinin bu ameliyat için kesin kararlı olduğu ve bir kez daha bu uygulamaya başvurmayacağı belirlenmektedir. 

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Cinsiyet değiştirme operasyonu gerek kadından erkeğe gerekse de erkekten kadına uygulanması sürecinde pek çok işlemi kapsamaktadır. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Cinsel organların ve genital sistemin düzenlenmesi
  • Meme ameliyatları (memenin alınması ya da memenin büyütülmesi)
  • Erkekten kadına geçişte; yüze feminen bir görünüm kazandırmak için uygulanan yüz estetiği işlemleri (burun estetiği, kaş kaldırma, botox, dolgu)
  • Ses teli ameliyatı

Cinsiyet Değiştirme Öncesi

Cinsiyet değiştirme ameliyatına karar verme sürecinde yasal ve psikolojik süreçlerin de yaşanması gerekmektedir. Öncelikle psikolojik açıdan ilgili kurulun kişinin cinsiyet değiştirme ameliyatına başvurması gerektiğini onaylaması ve nüfus müdürlüğüne açılan davanın sonuçlanması gerekmektedir. Bu süreç sonrasında ise ayrıntılı bir ameliyat planlaması yapılmakta ve uygulanmaktadır. Oldukça kapsamlı bir ameliyat süreci yaşanacak olması sebebi ile psikolojik destek alınmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlü tutulması önemlidir.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...