Vajina Estetiği

Vajina Estetiğinde Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Vajina estetiği, doğum, gebelik vs. gibi çeşitli sebeplerle vajina bölgesinde estetik ve fonksiyonel nitelikte deformasyonlar meydana gelmektedir. Bu nedenle kişiler vajina estetik görüntüsünden memnun olmazlar ve cinsel ilişkide çeşitli sorunlar yaşarlar. Vajinal estetik işlemler bu gibi estetik ve fonksiyonel sorunları olan kadınlara uygulanan işlemlerdir.

Vajina estetiği uygulamalarının gerçekleştirilmesinin sebebi genellikle kişilerin yaşadığı estetik kaygılar olmaktadır. Ancak vajina estetiğinin temel amaçlarından birini, cinsel ilişkilerde yaşanan sorunlar oluşturmaktadır. Vajina estetikleri, cinsel ilişkilerin daha kaliteli ve sağlıklı nitelikte gerçekleşmesi amacıyla gerçekleştirilmekte, kadınların hem estetik açıdan hem de özgüven açısından daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

Vajina Estetiği Hangi Nedenlerle Uygulanmaktadır?

Doğal bir süreç olan yaşlanma, bütün vücutta olduğu gibi vajina bölgesinde de deformasyon niteliğinde değişim yaşanmasına sebep olabilmektedir. Yaşlanma, başka faktörlerin de etkisiyle, vajina estetiği uygulamalarına başvurulma sebeplerini meydana getirebilmektedir. Bu bakımdan vajina estetiğinin uygulanma nedenlerini şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Doğum; kadınlarda doğum yaptıktan sonra vajinada esneme meydana gelebilmektedir. Doğum sırasında vajina kaslarında meydana gelen değişimler, ilerleyen dönemlerde vajinada esneme olarak ortaya çıkabilmektedir. Vajina estetiği, doğum sonrası vajinada oluşan genişleme sebebiyle uygulanabilmektedir.
 • Doğum sonrası; kadın vücudunda meydana gelen deformasyonlar sebebiyle vajina estetiğine başvurulması en sık rastlanan sebeplerden birini oluşturmaktadır. Kadınların gerçekleştirdiği zor doğumlar ve doğum sonrası vajina dışına yapılan kesiler sebebiyle, estetik kaygılar oluşabilmekte ve cinsel ilişkide sorunlar yaşanabilmektedir.
 • Anatomik sebepler; bazı kadınlarda doğumsal olarak vajinada bulunan küçük dudakların büyüklükleri birbirinden farklı olabilmekte ve bu sebeple vajina estetiği gerçekleştirilebilmektedir. Aynı şekilde bazı kadınlarda, dış dudaklar oldukça büyük, bazılarında buruşuk ve sarkık nitelikte olabilmekte ve bu sebeple vajina estetiği uygulanabilmektedir.
 • Vajina bölgesinde sarkma; vajina estetiğinin en sık gözlemlenen sebeplerinden birini oluşturmaktadır. İdrar kesesi ve rektumun, anüsten önceki alanlarında sarkma mevcut olduğu zaman, cinsel işlev sorunları meydana gelebilmekte ve idrar kaçırma sorunları ortaya çıkabilmektedir. Rahim sarkmasına da sebep olabilen bu durumlarda, vajina estetiğine başvurulabilmektedir.

Vajina Estetiğinde Uygulanan Estetik İşlemler

Vajina estetiği temel olarak, dış genital organlarda yapılan estetik girişimler ve iç genital organlarda yapılan estetik girişimler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Dış Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

Labioplasti (Küçük Dudak Estetiği) Ameliyatı

Cinsel organın bir parçası olan küçük dudaklar, bazı kişilerde genetik olarak daha büyük ve uzun yapıda olabilmektedir. Bu durum iç dudak sarkması olarak da adlandırılabilmektedir. İç dudak sarkması, doğuştan olabildiği gibi, bazı durumlarda doğum sonrası sarkma oluşmasıyla ortaya çıkabilmektedir.

 • Labioplasti, iç dudakların küçültülmesi işlemidir.
 • Lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen, yaklaşık 30 dakika süren işlemlerdir. Gerekli görülmesi ya da hastanın özel talebi doğrultusunda genel anestezi uygulanarak da yapılabilmektedir.
 • Küçük dudaklar uyuşturulduktan sonra, iç dudaklar dış dudaklar arasından fazla sarkmayacak şekilde, eşit olarak küçültülmektedir.
 • Eriyecek dikişler yapılarak, iç dudak küçültme işlemi tamamlanmaktadır.

Büyük Dudakların Dolgunlaştırılması Ameliyatı

Vajina bölgesindeki büyük dudaklar, bazı kişilerde buruşuk ve sarkık görünüme sahip olabilmektedir. Bu durum genetik sebeplerle ortaya çıkabildiği gibi, fazla zayıf kişilerde 30 yaş sonrasında meydana gelebilmektedir. Vajina bölgesinin ideal dış görünümünde, dış dudaklar yeterli dolgunlukta olarak küçük dudakları büyük ölçüde örtebilmelidir.

 • Büyük dudakların dolgunlaştırılması işleminde, dış dudaklar dolgu maddesiyle doldurulmaktadır. Dış dudakların doldurulmasında ilk tercih, kişinin kendi yağları olmalıdır, bazı durumlarda ise kalın partiküllü hyalüronik asit içeren dolgular da kullanılabilmektedir.
 • Lokal ya da genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilebilmektedir.
 • Genellikle karın bölgesinden alınan yağ dokusu, büyük dudaklara enjekte edilmektedir.
 • Hızlı ve pratik bir uygulamadır. Hasta birkaç saat dinlenme sonrası evine gidebilmektedir. Pansuman ve dikiş alımı gerekmemektedir.

İç Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

Kızlık Zarı Onarımı Ameliyatı

Yırtılan kızlık zarının, yeniden oluşturulması-yapılması işlemidir. Vücut sağlığı ve güzelliği bakımından zorunluluk içermeyen bu uygulamaya, sosyal yönden ihtiyaç duyulabilmektedir.

 • Hasta açısından psikolojik boyutu ele alındığı zaman, genel anestezi altında gerçekleştirilebilen uygulamalardır. Lokal anestezi ile de yapılabilen kızlık zarı onarımları, 30 dakika süren işlemlerdir.
 • Hasta biraz dinlendikten sonra günlük hayatına devam edebilmektedir.
 • 2-3 gün kadar ped kullanılması uygun görülmektedir.

Vajina Daraltılma Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatı, en sık olarak normal doğum yapan kadınlarda vajina kaslarının gevşemesi sebebiyle yapılmaktadır. Vajina kaslarında gevşeme meydana gelmesi, cinsel ilişki sırasında vajinanın yeterli nitelikte kavrama sağlayamaması ve vajinadan ses gelmesine sebep olmakta, cinsel birliktelikleri olumsuz etkilemektedir. Doğum sayısı arttıkça daha belirgin olarak ortaya çıkan bu durum, ileri yaşlarda idrar kaçırma, idrar torbası ve kalın bağırsak sarkması, ya da her iki durumun bir arada yaşanması gibi durumlara sebep olabilmekte, rahim sarkmasına kadar varan sonuçlar meydana getirebilmektedir.

 • Vajina daraltma ameliyatı, lokal, genel anestezi ya da epidural anestezi (belden uyuşturma) işlemi ile gerçekleştirilebilmektedir.
 • Hasta vajinoplasti ameliyatı sonrası aynı gün hastaneden çıkabilmekte, işlem pansuman ve dikiş alımı gerektirmemektedir.
 • Vajinoplasti uygulaması sonrası vajina içine yerleştirilen tampon ertesi gün çekilebilmektedir. 5-6 gün boyunca ped kullanılabilmektedir.
 • Vajinoplasti işlemi sonrası verilen antibiyotiğin kullanımına ve tuvalet temizliğine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...