Türkiye'de cinsiyet değişikliği

Türkiye'de Cinsiyet Değişikliği

Cinsiyet anne karnında oluşan bir süreçtir. Kişinin; biyolojik, sosyolojik ve psikolojik durumunu etkileyen cinsiyet tüm memeli canlılarda olduğu gibi insanlarda da kadın ve erkek olarak sınıflandırılmaktadır. Kadın ve erkek olarak ayrılan insanlar gerek sosyolojk gerekse de psikolojik olarak farklı şekilde gelişmekte ve yaşamaktadır. Ancak bazı durumlarda psikolojik ve sosyolojik olarak farklılıklar yaşanabilmekte ve cinsiyet değişikliği ameliyatına ihtiyaç duyulabilmektedir. 

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatında Operasyon Süreci

Cinsiyet değişikliğine ihtiyaç duymak ve bu ameliyata başvurmak elbette ki insanın fiziksel ve sosyolojik olarak büyük değişimlerin hazır olması da demektedir. Cinsiyet değişikliği ameliyatı oldukça ayrıntılı ve kapsamlı bir operasyon süreci gerektirmektedir. Bu süreçte biroçok uzman psikolojik destek alınması gerektiğini belirtmektedir. Bu denli kapsamlı süreç profesyonel destek ile çok daha kolay ve konforlu şekilde atlatılabilmektedir. Aynı zamanda günümüzde cinsiyet değişikliği ameliyatı olabilmek için psikiyatri alanından onay almak gerekmektedir. 

Cinsiyet değişikliği ameliyatı iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

  •  Kadından erkeğe (Erkekleştirme cerrahisi)
  •  Erkekten kadına (Kadınlaştırma cerrahisi)

Cinsiyet değişikliği ameliyatında kadınlaştırma cerrahisinde;

  • Meme büyütme
  •  Genital rekonstrüksiyon
  • Ses teli cerrahisi
  • Vücut şekillendirme uygulamaları gerçekleştirilmektedir. 

Cinsiyet değişikliği ameliyatında erkekleştirme cerrahisinde;

  • Mastektomi
  • Koruyucu histerektomi
  • Genital rekonstrüksiyon
  • Vücudu maskülen bir yapıya dönüştürmek için gerekli uygulamalar gerçekleştirilmektedir. 

Türkiye'de Cinsiyet Değişikliği Ameliyatı Yapılır mı?

Cinsiyet değişikliği ameliyatı; tıp alanının son yıllarda gelişmesi ve yeni tanı / tedavi yöntemlerinin uygulanmaya başlaması ile çok daha güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Elbette ki özellikle inanç sistemlerinin yoğun olarak yaşandığı toplumlarda bu operasyon süreci çok daha zorlu koşullarda gerçekleştirilebilmekle birlikte ameliyat olacak kişinin psikolojik açıdan olumlu bir süreç yaşaması da oldukça zor olmaktadır. Öyle ki cinsel kimlik kapalı toplumlarda çok daha fazla ayırt edici özelliğe sahiptir. 

Türkiye'de son yıllarda cinsiyet değişikliği ameliyatlarının sayısında artış gözlemlenmektedir. Bunun nedeni teknik imkanların çoğalması, alanında tecrübeli cerrahların yetişmesi gibi faktörlerdir. 

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Cinsiyet değişikliği ameliyatı belirtildiği üzere birtakım ilgili ameliyatlar bütünüdür. Bu cerrahi uygulamaların yanı sıra çeşitli hormonal ilaçlar da alınmaya devam etmektedir. Cinsiyet değişikliğinin önemli bir karar olduğu, tüm yaşamın değişeceği ve bir daha geri dönüşün olmadığı bilincinde olunmalıdır. Tekrarlamak gerekir ki bu süreçte psikolojik desteğin önemi büyüktür. 

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...