kafatası eğriliği

Kafatası Eğriliği Tedavisi

Kafatasının doğumdan önce veya sonra eğriliği, çeşitli nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Kranial eğrilik; bu alana eğiklik, düzlük ve asimetrik deformasyonlar denir. Çocuklarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri kafatasının eğriliğidir, çünkü sürekli bir tarafta yatmaktadırlar. Bu nedenle çocuklar her zaman aynı pozisyonda tutulmamalıdır. Bu sendrom erken tanı için çok önemlidir. Tedavi geciktiğinde geri dönüşü olmayan hasar meydana gelir. Yenidoğanlarda en sık görülen problem flathead-eğri kafa sendromu, yani plajiyofalidir.

Kafatasının eğriliği birden fazla faktöre neden olabilir. Bu faktörler şöyle sıralanabilir;

  • Konjenital nedenler
  • Yaralanmalar
  • Bebeklik döneminde sürekli aynı pozisyonda yatmak
  • İkiz bebek
  • Erken doğum
  • Ağır doğum

Hangi Malzemeler Kullanılır?

Kafatası eğrilik tedavisi, çeşitli malzemeler kullanılarak bebeklik döneminde yani 1.5 yaşından önce kask kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Kafatası estetiği genellikle yetişkinlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviden önce hasta ayrıntılı bir muayeneden geçer. Kafatasının pozisyonu ve şiddeti değerlendirilir ve bir tedavi planı hazırlanır. Üç boyutlu görüntüleme ile değerlendirilen kafatasının eğriliği, cerrahi yöntemlerle düzeltilebilir.

Tıp dilindeki kranial deformasyonlara kraniyosinostoz denir. Yetişkin, başın uzunluğu vücudun 1 / 8'i, bir yenidoğanda - 1/3 oranında olmalıdır. Kafatası kemikleri doğumda birbirleriyle birleşik değildir. Bu hızlı büyüyen beyin için hacim sağlar.  İlk yılda, beyin hacmi üç kat artar. Bu hızlı büyüme sırasında, kafatasının kemikleri hızla genişlemeli ve beyin dokusuna yer açmalıdır. Bu genişleme mevcut değilse kafatası şekil bozuklukları ortaya çıkar. Beyin ve gözler kemikler arasında hasar görmeye başlar. Bu durumu sağlıklı hale getirmek için kafatası eğriliğinde cerrahi müdahale zorunludur.

Kafatasının kemikleri birbiriyle temas halindedir ve kafatasının büyüme merkezi olarak işlev görür. Yeni doğan bebeklerde kemik yerine kıkırdak dokusu vardır. Diğer taraftan, beynin büyümesi söz konusu olduğu için kafatası kemiklerinin gelişimi hemen olmayacaktır. Kafatası bozukluklarının teşhisi klinik muayene ile gerçekleştirilir, bütün soyağacı muayene edilir, bilgisayarlı tomografi ve MRG yapılır. Ailede genetik yapı bu durum için son derece önemli olduğundan ayrıntılı bir inceleme gereklidir. Kafatasının şekli tedavi edilirken, uzman bir ekip ile süreç takip edilmelidir. Bu ekip plastik bir cerrah, beyin cerrahı, ortodontist, radyolog, genetikçi, KBB uzmanı, anestezi uzmanı, fizyoterapist, konuşma terapisti ve psikolog gibi uzmanlardan oluşmalıdır.

Operasyona Nasıl Karar Verilir?

Kraniyal deformasyonların tedavisi konusunda cerrahi bölümün bir numaralı amacı, deformasyonları en kısa sürede, özellikle çocuklarda, psikolojilerini bozmadan tedavi etmektir. Bu bozuklukların hızlı büyümesi nedeniyle hızlı bir şekilde cerrahi karar verilmelidir. İşlem ne kadar erken gerçekleştirilirse sonuçlar o kadar iyi olur. Yetişkinlerde kafatası kemikleri sertleştiği için cerrahi girişim gereklidir. Anestezi sonrası protezler kafa derisine yerleştirilir. Ağrı ameliyat sonrası doğal bir süreçtir. İşlemin süresi eğrilik seviyesine bağlı olarak değişir.

Çocuklarda Kafatası Eğrilik Tedavisi

Kafatasının eğriliği ve çocuklarda deformasyonlar bazen ameliyat olmadan özel kapaklarla tedavi edilebilir. 

  1. Kafatasının eğriliği, hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir durumdur.
  2. Kafatasının eğriliği rahimde veya doğum sırasında mevcut olabilir.
  3. Ailede genetik durum araştırılmalıdır.
  4. Kafatasının eğriliği tedavi edilmezse, bir beyin sıkışması oluşur. Buna bağlı olarak da motor mental gerilik ortaya çıkar.

Kafatasının eğriliği ve deformasyon rahimde veya doğumdan sonra ortaya çıkabilir. Düz, yamuk, eğrilik gibi deformasyonlar görülür. Genel olarak ikizlerde, özellikle çocuklarda deformasyonlar meydana gelir. Baş kemiklerinin erken kaynaması meydana gelirse, deformasyonlar ve eğrilikler oluşabilir. Deformasyondan sonra beyinde sıkıştırma ve sıkıştırma başlayacaktır. Gerçek tanı doğumdan sonra daha net ve kolay olacaktır. Doktorunuzun bebeğinizi tanıması ve düzenli olarak takip etmesi önerilir.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...