erkeklerde burun estetiği

Erkeklerde Burun Estetiği Nasıl Yapılmalı?

Estetik ameliyatlara kadınların başvurma oranının yoğun olarak ilgi gösterdiği bilinse de son yıllarda erkekler de birçok estetik uygylamaya başvurmaktadır. Birçok erkek özellikle burun estetiği uygulamalarına başvurmaktadır.

Burun fonksiyonel açıdan oldukça önemlidir. Burun solunumunun sağlanması ve koku duyusunun alınmasında büyük önem taşımaktadır. Burun fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra estetik olarak da büyük önem taşımaktadır. İnsan yüzünün tam ortasında olması sebebi ile ilk göze çarpan nokta burundur. Bu nedenle burundaki herhangi bir şekil bozukluğu, insanın tüm ifadesini değiştirebilmektedir. 

Burun estetiğine başvurulma nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Burun büyüklüğü
  • Burun ucu düşüklüğü
  • Burun küçüklüğü
  • Burun eğriliği
  • Burun kanatlarının büyük olması
  • Burun deliklerinin büyük olması
  • Burun kemerinin belirgin olması

Yukarıdaki şekil bozukluklarından her biri burun estetiği ameliyatı ile düzeltilebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki estetik kaygılardan önce burun fonksiyonlarının korunması öncelik olmalıdır. 

Burun estetiği son yıllarda erkeklerin de ilgi odağında olan bir estetik uygulamadır. Ancak günümüzde pek çok erkek burun şeklinden memnun olmasa da estetik ameliyat sonrasında feminen bir görünüme ulaşma korkusu yaşamaktadır.

Erkeklerde Burun Estetiğine Neden İhtiyaç Duyulur?

Burun estetiği burun 18 yaşından büyük burun şeklinden memnun olmayan herkese yapılabilmektedir. Çeşitli travmatik nedenler ile burun şeklinde deformasyon yaşanabilmektedir. Bu durumda burun estetiği ile burun şekli doğal ve estetik bir görünüme kavuşturulabilmektedir. Erkeklerde genellikle gerek ağır sporlar gerekse de çok daha hareketli bir çocukluk dönemi geçirilmesi nedeni ile burun şeklinin edinimsel bozukluğu daha sık yaşanmaktadır. Aynı zamanda genetik faktörler ile burun şeklinin yüz ve yüzdeki diğer organlara oranla büyük ya da küçük olması, burun kemerinin çıkıntılı olması gibi durumlarda da erkeklerde burun estetiği ameliyatına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Erkeklerde burun estetiği uygulaması kadınlara oranla çok daha zorlu bir operasyon süreci gerektirmektedir. Bunun nedeni feminen bir görünüme ulaşma tehlikesidir. Elbette günümüzde burun estetiği uygulayan cerrahlar genellikle kadınlar için burun tasarımı oluşturmuşlardır. Erkeklerde burun tasarımı oluşturmak, burundaki diğer organlar ile orantısını nitelikli bir şekilde oluşturmak daha zordur. 

Erkeklerde Burun Estetiği Tasarımı 

Burun tasarımı burun estetiği ameliyatı öncesinde kişiye özel bir şekilde yapılmaktadır. Arzu edilen burun tasarımının net bir şekilde belrilenmesi, burun tasarımına ulaşmak için uygulanacak işlemlere karar verilmesi, burun içerisinde burun fonksiyonlarını engelleyen ya da kısıtlayan problemlerin tespit edilmesi süreçleri kadın erkek herkeste yaşanmaktadır. 

Burun estetiği tasarımı erkeklerde; doğal burun şeklinde yapılmalıdır. Bu durumda yüze oranla çok küçük olmamalı, burun ucu kalıdırılmamalı ve burun şeklindeki deformasyonların minimal dokunuşlar ile doğal bir şekilde ortadan kalıdırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...