kadınlarda burun estetiği

Kadınlarda Burun Estetiği Tedavisi

Kadınlar çok uzun yıllardan beri güzel olan ile ilgilenmiş, gerek doğada gerekse de kendi vücutlarında güzel olanı aramayı sürdürmüşlerdir. İnsan fizyolojisi elbette ki kusursuz bir şekilde tasarlanmıştır. Ancak bazı nedenler ile birtakım deformasyonlar açığa çıkabilmektedir. Özellikle burun organı bu deformasyonların çok sık yaşandığı bir bölgedir. 

Burun Anatomisi

Sinüsler ile bağlantı noktasının önünde burun kemiği, septum adı verilen kıkırdak doku ve iki boşluktan oluşan burun; yüz bölgesinin merkezinde olması sebebi ile göze ilk çarpan noktadadır. Aynı zamanda kemikli bir yapısı olması sebebi ile de herhangi bir deformasyon sonucunda yüz hatlarını ve ifadesini önemli derecede değiştirebilecek etkidedir. Burun şeklinin güzelliği, yüzdeki diğer organlarla uyumlu olması konuları ile kadınlar daha fazla ilgilenmektedir. 

Burun eğriliği, burun kanatlarının büyük olması, burun deliklerinin geniş olması gibi problemlerin yanı sıra yüz bölgesine oranla burunun çok büyük ya da çok küçük olması ile burun şeklinin düşük olması gibi problemler de estetik açıdan çeşitli problemlere neden olmaktadır. Burun estetiği özellikle kadınlar tarafından tüm dünyada en sık tercih edilen estetik ameliyatlar arasında yer almaktadır 

Kadınlarda Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Kadınlarda burun estetiği yüzdeki diğer organlarla orantılı bir şekilde oluşturulmaktadır. Burun düşüklüğü olan kadınlarda burun ucu kaldırma uygulamasına başvurulmaktadır. Açık ve kapalı yöntemler ile uygulanabilen burun estetiği ameliyatı, tıp literatüründe rinoplasti olarak tanımlanmaktadır. 

Burun Estetiği Öncesi Süreç Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde burun estetiği yaptıracak olan kadınlar genellikle beğendikleri ve arzu ettikleri burun şeklinin fotoğrafını doktora götürmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki burun tasarımı kişiye özel bir şekilde uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra burun estetiği ameliyatı öncesi burun tasarımı günümüzde teknolojik gelişmeler sonucunda çeşitli görüntüleme ve 3 boyutlu tasarım cihazları ile oluşturulmaktadır. Böylece burun estetiği ameliyatı sonrasında açığa çıkacak görüntü öngörülebilmektedir. 

Burun estetiği ameliyatı uygulanacak işlemlere bağlı olarak 1 ila 2 saat arası sürmektedir. 

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olmalıdır?

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastanın dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Yüksek yastık kullanılmalıdır.
  • Burun ve yüz bölgesi çarpma, düşme ya da temaslardan maksimum derecede korunmalıdır.
  • Güneş ışınlarına direk maruz kalınmamalıdır.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır. Doktorun verdiği ilaçların kullanımı ihmal edilmemelidir.
  • Ağır gözlük kullanımından kaçınılmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında bağışıklık sistemi güçlü tutulmalı, grip nezle gibi enfeksiyonlardan korunmalıdır. 

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...