Burun Estetiği Tedavisi

burun estetiği

Burun Estetiği Tedavisi

Burun gerek estetik gerekse fonksiyonel açıdan oldukça önemli bir organdır. Solunumun başlangıcı olan ve koku duyusunun alınmasını sağlayan burun organı yüz bölgesinin odağında ve kemikli bir yapıya sahip olması nedenleri ile estetik açıdan da oldukça önemlidir. Burunda şekil bozukluğu yaşayan ve burun şeklinden hoşnut olmayan insanlar günümüzde sıklıkla burun estetiği uygulamalarına başvurmaktadır.

Burun Estetiği Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Burun şeklinde estetik bir görünüme ulaşmak için farklı uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Burun büyütme / küçültme
  • Burun ucu kaldırma
  • Burun kanatlarının küçültülmesi
  • Burun deliklerinin daraltılması
  • Burun eğriliğinin giderilmesi
  • Burun kemerinin düzeltilmesi

Bu uygulamaların hangisi veya hangilerinin uygulanacağına ameliyat planlaması sürecinde karar verilmektedir. Doğru bir ameliyat planlaması burun estetiğinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Burun Estetiği Tedavisine Neden İhtiyaç Duyulur?

 Kişilerin beğenilme isteği,

 Güzel olma isteği,

 Değişim isteği,

 İş yaşamında başarılı olma isteği,

 Beğenilen kişilere benzeme isteği,

 Karakteristik görünümden uzaklaşma isteği,

 Modaya uyma isteği,

 Daha genç görünme isteği,

 Yapısal bozukluklar,

 Yaralanma, yanma gibi dış görünüşü etkileyen durumlar,

 Nefes daralmaları,

 Burun bölgesindeki deformasyonlar,

 Zorunlu operasyonlar sırasında yeniden şekil verme fırsatı olarak sıralanabilir.

Burun Estetiği Tedavisi Kimler için Uygundur?

Burun estetiği için tercih edilen yaş sınırlaması 18 yaş üzeridir. Burun gelişimini tamamlamamış bireylere estetik operasyon önerilmemektedir. 18 yaş altı yapılan operasyonlar genellikle sağlık sorunlarından dolayı örneğin yaralanma, yapısal bozukluklar, nefes alamama gibi etkenler oluştuğunda zorunlu hallede yapılmaktadır. Estetik amaçlı operasyonu genellikle burun ve yüz oranı uyumsuz olanlar, normal ölçülerin dışında küçük veya büyük burnu olanlar, burun kemiği üzerinde köprü olanlar ve burun yapısında eğrilik olanlar tercih etmektedirler.


İletişim

   Tel : 0(212) 572 05 95
Gsm : 0(532) 324 16 06
 

 

Burun Estetiği Tedavisinde Cerrahi Müdahale

Burun estetiği tedavisi oldukça karmaşık yapıda olan bir cerrahi müdahaledir. Bu nedenle öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Aksi halde burun şekli arzu edilen görünüme sahip olmamakla birlikte solunum ile ilgili birtakım problemlerin yaşanmasına da neden olmaktadır.

Burun tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir; İyileşme sürecinde baş yukarıda olacak şekilde uzanılmalıdır. Bu nedenle yüksek yastık tercih edilmelidir. Burun ameliyatı sonrasında yerleştirilen bandaj ve tampona müdahale edilmemeli, ıslanmasına ve nemlenmesine izin verilmemelidir. Burun bölgesi her türlü darbe, çarpma ya da düşme gibi travmalarda korunmalıdır. Ameliyat sonrasında ilk 6 ay gözlük kullanılmamalıdır. Güneş ışınlarına direk maruz kalınmamalıdır. Soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Böylece daha az ödem ve morluk oluşacaktır. Ameliyat sonrasında kontroller aksatılmamalıdır.

Burun Estetiği Tedavisi Aşamaları

 Planlama Estetik operasyon öncesi hasta hekimiyle görüşüp beklentilerini tam olarak anlatmalıdır. Her hastanın kemik ve cilt yapısı, iyileşme süresi, yaşı ve yapısal özellikleri farklıdır. Hekim hastasına en doğru bilgileri verecektir.

 Görsel sunum Hekim estetik operasyon uygulanacak burunun çeşitli açılardan fotoğraflarını çekip bilgisayar ekranında hastaya operasyon sonrası görüntüsü için fikir verir.

 Operasyon hazırlığı Hekim anestezi ve operasyon sırasında uygulanacak yöntemler hakkında hastayı etraflıca bilgilendirir. Operasyon öncesi yapılacak işlemleri hastaya bildirilir ve gerekli kurallar hatırlatır.

 Operasyon aşaması ve sonrası Operasyon kesinlikle yetkili bir merkezde yaptırılmalıdır. Burun estetiği operasyonu genel anestezi ile yapılır. Operasyonun durumuna göre süresi farklıdır. Operasyonun ardından ilk gün yüzde şişlik ve ağrı hissedilebilir. Operasyon sonrası gelişen morluklar bir hafta içerisinde geçer. Bu süre içerisinde burunda ufak kanamalar oluşabilir.  Buruna yerleştirilen silikonlar ve alçı ilk hafta içinde çıkarılır ve hasta daha rahat nefes alır.

 İyileşme aşaması Burun estetiği geçiren hastalar birkaç gün gibi kısa bir sürede ayağa kalkıp fazla zorlanmamak kaydıyla normal yaşamlarına dönmektedirler.

Tam olarak günlük aktivitelerine devam edebilmeleri birkaç haftayı bulmaktadır. Yaklaşık iki ay kadar zorlayıcı faaliyetlerden, ağır sporlardan, kan basıncını arttıran hareketlerden, yorucu çalışma koşullarından, yüze alınacak darbelerden ve güneş ışığından uzak durulması gerekir. Buruna baskı yapan gözlük kullanımından da kaçınılmalıdır. Hastanın tam olarak iyileşmesi altı ay ila on iki ay sürmektedir.

Burun Estetiği Tedavisinde Türkiye

Ülkemiz burun estetiğinde dünyada en üst seviyelerdedir. Yurt dışından estetik operasyon için gelen hastalar başarılı estetik cerrahlar nedeniyle ülkemizi tercih ettiklerini söylemektedir. Estetik kaygılar insan yaşamını olumsuz etkileyen unsurlardan biridir. Bu kaygıyı taşıyan kişiler özgüven eksikliği ve beraberinde getirdiği sorunlar sebebiyle kaliteli bir yaşam süremezler. Birçok kişi bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için en çok burun estetiğine başvurur.

Burun, yaşamsal fonksiyonların gerçekleşmesini sağlayan başlıca organlarımızdan biridir. Bu organ üzerinde yapılacak herhangi bir estetik operasyondan önce ya da sonra, bir psikolojik destek alınması gerekli değildir.  Operasyon geçirecek kişinin bu operasyon için kararlı olması, operasyon aşamaları hakkında bilgi sahibi olması, operasyon sonrası iyileşme süreci hakkında hekimi tarafından bilgilendirilmesi, ameliyat öncesi ve sonrasında herhangi bir sorun yaşamaması için yeterli görülmektedir.

Burun estetiği yaptırmak kişilerin dış görünümünü düzeltip, özgüveni arttırabilir. Ancak geçirilen operasyon başarılı da olsa çevrenizdeki insanların size olan bakış açısı ve yaklaşımlarını iyileştirmeyebilir. Bu sebeple estetik operasyon yaptırmak isteyen kişilerin bu operasyondan beklentilerini önceden belirleyip hekimine iletmesi yararlı olup, operasyonun da başarısını arttıracaktır. Plastik cerrahlar burada devreye girip hastanın gerçek ihtiyaçlarının belirlenmesinde önemli rol oynarlar.

Burun estetik operasyonu her zaman estetik kaygılar nedeniyle yapılmaz. Bazen sağlık açısından yapılması zorunlu operasyonlar da olabilir.

Bu operasyonlarının fiyatlarının yazılı olarak ilan edilmesi haksız rekabet ortamı yaratabileceği gerekçesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından sakıncalı bulunmuştur. Hastalar çeşitli merkezler ve hekimlerle direkt iletişime geçerek fiyat alabilirler.

Burun Estetiği Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de en sık uygulanan estetik operasyonlardandır. Günümüzde gelişen teknolojinin de etkisiyle o kadar çok başarıyla uygulanan bir prosedür haline gelmiştir ki, bu durum burun estetiği düşünen herkesi daha da cesaretlendirmekte ve burun estetiğini en çok merak edilen estetik operasyonlardan biri haline getirmektedir. 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun esteitği diğer adıyla rinopasti, ''açık'' ve ''kapalı'' olmak üzere iki teknik ile uygulanmaktadır. Açık rinoplastide burun derisi, burun tabanından atılan kesiler ile yukarı kaldırılır. Böylece cerrah kıkırdak ve kemiklere görerek müdahale edebilir. Kapalı rinoplasti ise kesi ve dikiş gibi işlemler içermemektedir. İşlem burun deliklerinden girilerek yapılır. Bu nedenle açık rinoplastiye göre daha zorlu bir işlemdir. Daha çok deneyim ve el becerisi ister. Bu iki tekniğin elde edilen sonuç olarak birbirinden farkı yoktur.   Kimi cerrah açık rinolplastiyi tercih ederken, kimisi kapalı rinoplastiyi tercih eder. Önemli olan uyguladığı teknikte deneyimli ve işini bilen, iyi referansları bulunan cerrahlara baş vurmaktır.

Burun Estetiği Ağrılı Bir İşlem Midir? 

Burun estetiği genel veya hastanın tercihine göre lokal anestezi altında yapılır. Bu nedenle hasta işlem esnasında hiçbir ağrı veya acı duymaz. ameliyattan sonraki olası ağrılar ise basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilecek cinstendir.

İstenilen Burun Şekline Sahip Olunabilir mi?

Hastanın istek ve beklentilerine elbette baş vurulur ve dikkate alınır. Ancak bu beklentilerin gerçekçi olması önemlidir.

Başarılı bir burun estetiğin sırrı yüz ile orantılı ölçülerde ve olabildiğinde doğal görünümlü bir burna sahip olmaktır. Bu nedenle cerrah planlama sürecinde hastaya, isteklerine göre olabilecek en iyi seçenekleri sunmaktadır.  

Ameliyattan Sonra Koku Alma Duyusu Etkilenir mi?

Hayır, ameliyattan sonra koku alma duyusu azalmaz. Rinoplasti, estetik bir operasyon olduğu kadar fonksiyonel de bir işlemdir. Yani başarılı bir rinoplastide temel amaç burnun rahat nefes ve koku alma gibi işlevlerini korumaktır.

Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatı ortalama 1 - 2 saat sürmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?

Burun estetiği ameliyatından sonra ilk 3 gün hassas ve önemlidir. Hasta 3 gün sonra günlük yaşantısına dönmeye başlayabilir. Ofis işinde çalışanlar ameliyattan bir hafta sonra işlerine dönebilirler. 

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnun tam olarak iyileşmesi ve son şeklini alması 6 aylık bir süreçtir. Bu süreçte burnu her türlü darbeye karşı korumak için daha fazla dikkat edilmelidir.


İletişim

Telefon : (212) 572 05 95
Gsm : 0532 324 16 06
Adres : Halit Ziya Uşaklıgil Cd. No:3 D:10 Zeytinlik Mahallesi Bakırköy/İstanbul