Meme Küçültme Ameliyatı S.S.S Soruları

Meme Küçültmede Doktor Seçimi Önemli

Meme küçültme ameliyatının başarısını etkileyen en önemli faktör doktor seçimidir. Ameliyat sonrasında yaşanan likayetlerin son bulması, ameliyat izinin minimal düzeyse kalması ve iki meme organı arasında asimetri probleminin yaşanmaması adına alanında tecrübeli bir cerraha başvurulmalıdır. Meme küçültme ameliyatı öncesinde uygulanacak meme muayenesinin ayrıntılı bir şekilde yapılması ve hasta öyküsünün ameliyat öncesinde değerlendirilmesi sürecinde doktor tercihi yapabilirsiniz. 

Meme Küçültme Öncesi

Meme küçültme ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Ayrıntılı bir genel sağlık kontrolü
  • Meme kontrolü (ultrason, mamografi)
  • Meme ölçüsüne karar verilmesi
  • Sigara ve benzeri zararlı alışkanlıklardan uzaklaşılması
  • Kullanılan ilaçların doktora bildirilmesi

 

Meme Büyümesi Tekrarlar mı

Meme küçültme ameliyatı sonrasında memenin tekrar büyümesi çok az bir ihtimal de olsa söz konusu olabilmektedir. Bunun nedenleri; kullanılan bazı ilaçlar, kilo alma, gebelik v eçeşitli hormonal değişimlerdir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatı sonrasından doktor kontrollerinin aksatılmaması, egzersiz programlarının ertelenmemesi ve ideal kilonun korunması büyük önem taşımaktadır. 

Meme Küçültme Fiyatları

Meme küçültme ameliyatının fiyatlarının belirlenmesinde uygulanacak yöntem ve anestezi türü büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte meme küçültme ameliyatının yaptırılacağı şehir ve doktorun da ücretlendirme konusunda belirleyici olduğu bilinmektedir. 

Meme küçültme ameliyatı oldukça kapsamlı bir operasyondur. Bu nedenle ekonomik olması sağlık açısından alınması gereken birtakım önlemlerin önüne geçilmesine neden olabilmektedir. 

Meme Küçültme ve Kanser İlişkisi

Meme küçültme işlemlerinin meme kanseri açısından riskli olup olmadığı sıkça merak edilen bir konudur. Meme küçültme ameliyatı sırasında memedeki fazla dokunun alınması, yapılan araştırmalar sonucunda kanser riskinin önüne geçtiğini göstermiştir. Alanında uzman bir cerrah tarafından uygulanan meme küçültme ameliyatları risk faktörlerinden uzak bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 

Meme Küçültme Sonrası

Meme dokusundaki fazlalıkların alınması ve meme ölçüsünün vücut ölçülerine orantılı bir hale getirilmesi meme küçültme ameliyatı ile mümkün olabilmektedir. Her cerrahi uygulama gibi meme küçültme ameliyatı sonrasında da ameliyat izleri kalabilmektedir. Uygulanan dikiş işleminin türü, cerrahın bu konudaki yetkinlik ve yetenekleri meme küçültme ameliyatı sonrasında kalan iz üzerinde etkilidir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında kalacak olan iz zaman içerisinde oldukça minimal hale gelmekle birlikte aynı zamanda çamaşır altında kalması sayesinde herhangi bir kozmetik şikayete neden olmamaktadır.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...