Et Beni Nevus

Et Beni Alınması

İnsan vücudunda birçok ben bulunur. Bir insanda değişik büyüklüklerde çok sayıda ben olabilir. Bu benler kahverengi, siyah veya mavi renkte olabileceği gibi birden fazla renk karışımı da olabilir. Ciltten kabarık, veya ciltle aynı düzeyde benler olabilir. Vücuttaki benlerin cerrahi olarak çıkarılması için belli bazı kriterlerin olması gerekmektedir.

Et Beni Neden Alınmalıdır

Benlerin cerrahi olarak çıkarılması için gerekli kriterler şunlardır:

  • Çap: 5 mm den büyük olanlar Renk: Siyah, kahve-siyah birden fazla renk içerenler
  • Sınır: Çevresi düzensiz, belirsiz, silik olanlar Kanama: Üzerinde yara açılan, kanamaya meyilli benler
  • Kızarıklık: Etrafı kızaran benler
  • Tahriş: Sıkça tahriş olan (saç içinde, elbise askısı, gömlek yakası bölgesinde) benler
  • Koyu renkli benler düşük oranlarda da olsa kansere dönüşme riski taşırlar.

Esas önemli olan problem benlerin deri kanserine dönüşüm olasılığının tam olarak bilinememesi ve kansere dönüştüklerinde bu durumun kolaylıkla fark edilememesidir.

Hastada riskli görülen benler yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak ve klinik tecrübeye göre sınıflandırılarak şüpheli olanlar cerrahi olarak alınmaktadır. Bunlar daha sonra patolojik incelemeye gönderilmektedir. Toplumsal olarak benler konusunda yapılan yanlışların başında benlerin cerrahi olarak çıkarılmasının kansere neden olacağı gelmektedir. Bu sık yapılan ve insan hayatını tehlikeye sokan en büyük yanlışlardan birisidir.

Bilimsel olarak cerrahi uygulamaların kansere neden olması kesinlikle mümkün değildir. Benleri fazla olanlar, güneşe çok sık maruz kalanlar açık tenli olanlar belli aralıklarla doktor kontrolüne (Plastik Cerrahi veya Dermatoloji Uzmanı) gitmelidir. Doktor kontrolü sonrasında endikasyonu olan benlerin cerrahi olarak çıkartılması gerekmektedir. Atmosferdeki ozon tabakası incelmesi ve çevre koşullarının bozulması (kanserojen atıklar ve maddelerin artışı) deri kanserlerinin görülme sıklığını oldukça arttırmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...